Ogrodzenie łupane – jak je wykonać i jak o nie dbać?

Odpowiednie ogrodzenie wokół posesji odgrywa niezwykle ważną rolę i każdy z nas stara się skupić na tym w sposób szczególny. Szukamy pomysłu na to, co wybrać, jakie rozwiązanie zastosować, co będzie idealnie pasowało do naszej nieruchomości. Bez wątpienia jednym, z niezwykle ciekawych pomysłów jest ogrodzenie łupane, które to z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością i zdobywa coraz większe zainteresowanie. Czym ono jest? Jak należy je wykonać? Kogo zatrudnić? Na te i na wszystkie inne pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

***

Czym jest ogrodzenie łupane?

Ogrodzenie łupane jest to system składający się z łupanych, pustakowych elementów, które to stanowią doskonałą alternatywę dla płotów i murków. Na przestrzeni ostatnich lat rozwiązanie to zdobywa coraz to większe zainteresowanie i wybierane jest przez znaczną część klientów. Prezentuje się niezwykle ciekawie, zapewnia praktyczne wykorzystanie, a do tego nie kosztuje miliona monet. Można wybrać odpowiedni kolor, konkretny kształt, daną wysokość. Każde zamówienie realizowane jest indywidualnie i w każdym przypadku jako ogrodzenie czy murek sprawdza się zupełnie inaczej, jednak zawsze – fenomenalnie. Ogrodzenie łupane

Przygotowanie do zrobienia ogrodzenia łupanego

Jednym z kluczowych elementów, na jakich na pewno należy się skupić jest przygotowanie fundamentów, jak również i wykonanie pionowych zbrojeń. Same fundamenty stanowią niejako podstawę do tego, by na nich mogło powstać odpowiednie ogrodzenie. W przypadku zbrojeń, należy wykonać stosowną ilość otworów, gdzie wewnątrz ogrodzenia umieszcza się stalowe pręty. Jak wiele ich zastosować? Przyjmuje się, że powinny one znajdować się co 1 mb w ścianach płotu i 2 pręty w słupach. Gdy zadanie takie zostanie wykonane, kolejnym elementem jest zalanie całości betonem. Na koniec tego etapu prac stosuje się mrozoodporny materiał plastyczny, dzięki któremu można pozbyć się wszelkich szczelin, jakie mogły pojawić się w trakcie pracy. 

Jak wygląda samo murowanie?

Murowanie odbywa się poziomymi warstwami, a następnie po ułożeniu każdej z warstw, pustaki zalewa się betonem, który trzeba odpowiednio zagęścić. W przypadku, gdy mleczko cementowe  przesącza się, koniecznie należy spoinować elementy dokładniej, aby do tego nie dopuścić. Niezwykle istotne jest to, aby kolejna warstwę układać dopiero wtedy, gdy beton się zwiąże i będzie on tworzył stabilną, mocną konstrukcję. Warto pamiętać o tym, by wykorzystywać pustaki z różnych palet, tak, aby całe ogrodzenie czy murek stworzyło oryginalny wygląd, w którym to ,,plamy” rozmyte są w idealny sposób po całości. Taka mozaika da niebywale ciekawy i oryginalny wygląd. Co istotne, dobrze jest wybrać pustaki o najbardziej równej strukturze, tak, aby móc przeznaczyć je do budowy słupków, gdzie przymocowana zostanie do nich brama garażowa lub furtka. 

Czy ogrodzenie łupane powinno być zaimpregnowane?

Tworząc ogrodzenie łupane, w produkcji całego tego rozwiązania, wykorzystuje się substancje hydrofobowe, co sprawia, że bloczki te są niskonasiąkliwe. Nie zmienia to jednak faktu, że impregnacja jest jak najbardziej tutaj wskazana. Dlaczego warto na nią postawić? Bo chroni ona nasze ogrodzenie i wydłuża jego żywotność. Odpowiednie preparaty pozwalają ograniczyć wnikanie wilgoci, chronią materiał przed ujemnymi temperaturami, ograniczają rozwój mchu i porostów, a dodatkowo chronią ogrodzenie przed wapiennymi wykwitami i przed zabrudzeniami. Jeśli więc chcemy długi czas cieszyć się pięknym wyglądem naszego łupanego ogrodzenia, to należy odpowiednio do tego tematu podejść, a wtedy z pewnością bez dużych kosztów, nawet po wielu latach nasze rozwiązanie będzie prezentowało się jedynie w swoim rodzaju.

Wybór odpowiedniej firmy

 Jednym z kluczowych elementów, na jakich na pewno należy w pełni się skupić, jest wybór firmy, która takie ogrodzenia łupane wykonuje. Należy bowiem zdać sobie sprawę z tego, że jedna firma drugiej nie jest równa, a więc nie jesteśmy w stanie w każdym miejscu otrzymać takiej samej jakości usług.Przed podjęciem decyzji, kto ma nam takie rozwiązanie wykonać, warto sprawdzić opinie o takiej firmie, zobaczyć i porównać cennik, przejrzeć galerię. Każdy taki element sprawi, że uzyskamy większą pewność, że na daną firmę chcemy postawić czy jednak preferujemy poszukać czegoś innego. 

Jasno należy określić swoje potrzeby, oczekiwania i wymagania. Trzeba pokazać czego chcemy, nie bojąc się przy tym odezwać, jeśli ktoś narzuca nam swoje zdanie. Dane ogrodzenie łupane ma stanowić wypełnienie dla naszej działki, ma być elementem wykończeniowym dla firmy, dla domu, dla sklepu lub innej przestrzeni. Nic więc dziwnego, że powinno nam zależeć na rozwiązaniu, które okaże się być po prostu idealne.

Ważny jest profesjonalizm firmy, praca na najlepszym z możliwych sprzęcie, atrakcyjne ceny i szybka realizacja zlecenia. Jeśli to uda nam się uzyskać, to na pewno każdy otrzyma to, na czym tylko mu zależy.