Ogrodzenia systemowe – wady i zalety

Wykorzystanie ogrodzeń systemowych z roku na rok zyskuje na popularności. Na rozwiązania takie decyduje się coraz większa grupa odbiorców, bo niewielkimi kosztami można stworzyć dobrej jakości ogrodzenie wokół naszej posesji. Wiadomo jednak, iż każda inwestycja niesie za sobą zarówno wady, jak również i zalety, dlatego też w tym artykule chcielibyśmy na tym  właśnie temacie znacząco się skupić.

Czym jest ogrodzenie systemowe?

Z pewnością widział je każdy, jednak nie każdy wie, że tak właśnie się one nazywają. Ogrodzenia systemowe to rodzaj ogrodzeń, które zostały zarówno zaprojektowane, jak również i wykonane w formie systemowej, a więc tak, aby każdy z elementów móc ze sobą połączyć, tworząc z tego jedną całość. W tego typu rozwiązaniach wykorzystuje się specjalne panele ogrodzeniowe w formie przęseł, stanowiących zgrzewaną kratę wykonaną z drutu. Rynek, w tym asortymencie produktów ma do zaoferowania wiele ciekawych rozwiązań, w zależności od tego, czego chce i czego oczekuje sam klient. 

Ogrodzenia systemowe można podzielić na dwa rodzaje: ogrodzenia panelowe przetłaczane 3D, jak również i proste 2D. Patrząc  z perspektywy czasu, te wcześniejsze 2D wyglądały nieco inaczej, niż stworzone później 3D. Na początku ogrodzenia systemowe występowały w wersji niezwykle prostej, składając się z poziomych drutów i cewników z otworami. Przez nie przechodziły druty pionowe, tworząc jedną całość, która stawała się kratą. Z biegiem czasu zmieniono materiały na grubsze, zastosowano podwójne druty poziome, a do tego w produkcji zaczęto stosować zgrzewarki. Takie panele 2D niestety, ale były zbyt kosztowne, dlatego też ludzie nie byli skłonni, by w nie właśnie inwestować. W ten sposób stworzono kolejne zmiany. Zamiast podwójnych drutów poziomych, wykorzystano druty pojedynczego, a do tego przetłoczenia poprzeczne w kilku miejscach, aby zwiększyć ich usztywnienie. W ten więc sposób zrodziły się panele 3D, które są najczęściej już wybieranymi na rynku. Są bowiem sztywne, są trwałe, a do tego i w pełni elastyczne. 

Jakie są zalety ogrodzeń systemowych?

Wykorzystanie paneli systemowych, to bez wątpienia wiele płynących z tego tytułu korzyści. Największą z nich jest ich uniwersalizm. Mogą być one bowiem wykorzystywane dosłownie wszędzie, bowiem są dostępne i w przystępnej cenie, a do tego nie są one wymagające, dlatego też można zastosować je dosłownie na każdego rodzaju terenie. Wykorzystywane są zarówno dla prywatnych posesji, jak również i dla inwestycji publicznych. Sprawdzają się doskonale dla boisk sportowych czy dla terenów wojskowych. Nie kosztują wiele, a bez wątpienia stanowią zdecydowanie bardziej trwałą inwestycję, niż siatka ogrodzeniowa. Są łatwe w montażu i demontażu i co istotne, prezentują się dobrze, jeśli lubimy minimalizm i prostotę. Bez względu na rodzaj terenu, można montować je wszędzie. Nie potrzeba tutaj specjalistycznej wiedzy czy odpowiednich narzędzi. Takie ogrodzenie może zamontować praktycznie każdy. 

ogrodzenia

Jakie są wady ogrodzeń panelowych?

Wiadomo, iż nigdy nie znajdziemy inwestycji idealnych pod każdym względem. Mimo tego, że panele ogrodzeniowe mają wiele zalet, to bez wątpienia i znajdziemy w nich także i wady. Choć są tanią opcją, to na pewno ich koszt znacząco przewyższa tradycyjną siatkę ogrodzeniową. Jeśli w grę wchodzi ich wygląd, z pewnością nie są one szczytem estetyki dla stworzenia pięknego ogrodzenia wokół posesji. Porównując z ogrodzeniami palisadowymi czy aluminiowymi, te wypadają zdecydowanie gorzej. Jeśli chodzi o ich sztywność i trwałość, na pewno są dobrymi rozwiązaniami, jednak nie tak doskonałymi, jak na przykład ogrodzenia palisadowe. Wadą jest także i to, że są całkowicie przezierne, a więc nie są one w stanie zapewnić nam odpowiedniego komfortu, jak również i intymności, na jakiej na pewno nam zależy w przypadku własnego ogrodu. 

Czy warto inwestować w ogrodzenia systemowe?

Tak naprawdę trudno jest odpowiedzieć na to pytanie, gdyż wszystko zależy od osoby, która na takie rozwiązanie się zdecyduje i na miejsce, gdzie ma to być zastosowane. Taka opcja niesie za sobą i wady i zalety, dlatego też tam, gdzie okaże się być bardzo dobrą inwestycją, w innym miejscu może być całkowicie słabym zakupem. Jeśli szukamy stosunkowo taniej, ale jednocześnie stabilnej konstrukcji, to jak najbardziej warto na takie rozwiązanie postawić. To proste, klasyczne i łatwe w montażu dla wszystkich ogrodzenie. Jeśli jednak zależy nam na rozwiązaniu nieco bardziej efektownym, wówczas taka opcja na pewno nie spełni naszych oczekiwań. Ogrodzenia systemowe są idealne dla instytucji publicznych, dla firm i innych tego typu miejsc. To opcja dobra także dla ogrodzenia posesji między domami szeregowymi. W jednorodzinnych domach może to być sprawdzony wybór, jednak tutaj często sięgamy po bardziej finezyjne w wykonaniu ogrodzenia.

Jedno jest pewne – takie panele stanowią uniwersalną, łatwą w montażu opcję, by móc zapewnić terenowi odpowiednie ogrodzenie. Tanio, szybko, skutecznie – dobry wybór w atrakcyjnej cenie.