Na kostkę brukową w naszym kraju decyduje się niemal każdy, kto chce uczynić podjazd, taras, chodnik czy alejki w ogrodzie własnego domu stylowymi, a zarazem przyjemnymi w eksploatacji. Sama w sobie stanowi wybór mnóstwa Polaków – zanim jednak i my po nią sięgniemy, musimy zdać sobie sprawę z tego, że wymaga ona właściwej pielęgnacji. Kostka, której nie utrzymuje się w czystości potrafi wyglądać niechlujnie, a wręcz odstraszać. Jak zatem pielęgnować ją i czyścić, by zawsze cechowała się nienagannym wyglądem?
Jak często warto czyścić kostkę brukową?
Zanim w ogóle zaczniemy myśleć o technikach czyszczenia kostki brukowej powinniśmy wiedzieć, kiedy i jak często tak właściwie po nie sięgać. Liczy się tutaj regularność – by prawidłowo o nią dbać, powinniśmy ją gruntownie czyścić przynajmniej trzy razy do roku:
- Przed rozpoczęciem sezonu wakacyjnego powinniśmy pozbyć się wszelkiego rodzaju nalotów, których źródłem jest wilgoć (na przykład z topniejącego po zimie śniegu, ale i chociażby przymrozków). Warto zrobić to wiosną, gdy z takowym już nie mamy do czynienia.
- W trakcie sezonu wakacyjnego, kiedy to najwygodniej możemy pozbyć się mchów i chwastów gromadzących się w szczelinach między kostkami.
- Po zakończeniu sezonu wakacyjnego, kiedy powinno się ją gruntownie oczyścić, ale i przygotować na nadejście zimy. Podstawą jest tutaj zamiecenie i umycie jej, ale i zaimpregnowanie odpowiednią chemią do betonu, która pozwoli jej w jak najlepszy sposób przetrwać zimne miesiące.
Pozbywanie się chwastów i mchów z kostki brukowej
Mchy i chwasty są bardzo groźne dla kostki brukowej – powstają w sposób naturalny i nie jesteśmy w stanie temu zapobiec. Musimy za to usuwać je regularnie, nie tylko ze względów estetycznych – same w sobie bowiem tworzą pod kostką sieć korzeni i kłączy, które po pewnym czasie są nawet w stanie unosić nad ziemię elementy naszej kostki, czyniąc jej powierzchnię nierówną.
Celem pozbycia się mchu i chwastów, najlepiej podjąć się ręcznego pielenia. Nie wykopujmy ani nie ciągnijmy roślin, a stosujmy do tego właściwe narzędzia, w tym:
- szczotki druciane, które stanowią nasz podstawowy oręż w walce z roślinami z przerw między kostkami – choć ich wykorzystanie wiąże się z ciężką pracą, jest efektywne i pozwala pozbyć się nie tylko chwastów i mchu, ale też pleśni i grzyba, ale i zaschniętego błota;
- palnik gazowy – znacznie wygodniejszy do użycia, niż wyżej wspomniane szczotki, ale i bardziej kosztowny – sprawdza się zwłaszcza na dużych powierzchniach, gwarantując efekt zadowalający i trwały;
- środki do odchwaszczania – wszelkiego rodzaju chemia (zwłaszcza herbicydy) pozwala na zniszczenie roślin między kostkami – wymaga od nas jednak ich ręcznego usunięcia. Jest mało polecana, bo może oddziaływać na kamień i pogarszać jego kondycję.
Osady wapienne – jak pozbyć się ich z kostki brukowej?
Osady i wykwity na kostce brukowej mogą mieć różne źródło – od grzybów i pleśni, aż po naturalną erozję kamienia. Choć same w sobie nie mają wpływu na trwałość i stały stan kostki brukowej, znacznie pogarszają jej walory estetyczne.
Osady często znikają „same”, wypłukując się przy okazji deszczu. Jako że może to trwać bardzo długo, zaleca się przyspieszanie tego, przede wszystkim przy użyciu myjki ciśnieniowej – ta pozwoli nam pozbyć się nie tylko białego wapienia, ale i grzybów i pleśni. Zrobi to w sposób bardzo szybki i wygodny i poradzi sobie nawet z największymi powierzchniami. Dodając odpowiedniego środka czyszczącego do wody, przy okazji jej użytkowania znacząco poprawimy ogólny stan naszej kostki.
Jak usunąć uporczywe plamy z kostki brukowej?
Najtrudniejsze do usunięcia z powierzchni kostki brukowej okazują się być wszelkiego rodzaju tłuste plamy, pochodzące chociażby z grillowanego mięsa (najczęściej występujące w kostce ulokowanej w ogrodzie) czy z oleju silnikowego (często pojawiające się na kostce podjazdowej).
Olej i tłuszcz są nierozpuszczalne w wodzie, a dodatkowo potrafią wnikać w pory kostki brukowej – właśnie dlatego najlepiej jest pozbywać się ich bezpośrednio po ich pojawieniu się na jej powierzchni. Najlepiej wykorzystać do tego silny strumień ciepłej wody połączonej z domowym środkiem do mycia. Dobrze nada się do tego chociażby płyn do mycia naczyń. Świeże plamy z oleju możemy też posypać piaskiem, który ma właściwości chłonne – olej w niego wsiąknie, pozostawiając kostkę w stanie nienaruszonym. Po wysypaniu piasku i pozostawieniu go na kostce na kilka minut, powinno się go spłukać ciepłą wodą połączoną z właściwym środkiem czystości.
Jeśli nie będziemy w stanie pozbyć się plam w sposób „domowy”, powinniśmy sięgnąć po chemię ukierunkowaną na czyszczenie tłuszczu i brudu, niekoniecznie z kostki.
Podsumowanie
Posiadając kostkę brukową musimy właściwie o nią dbać, by stale zachwycała swoim wyglądem i spełniała swoje podstawowe funkcje. Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego, jak szybko można ją zapuścić, zmniejszając tym samym jej żywotność i na zawsze pozbawiając ją uroku i czaru. Nie popełniajmy tego błędu i przyłóżmy się do jej czyszczenia, by cieszyć się jej nienagannym stanem przez wiele nadchodzących lat.