Wiosenne czyszczenie kostki brukowej

Wiosenne czyszczenie kostki brukowej

Wiosenne czyszczenie kostki brukowej: Piękna kostka brukowa doskonale zdobi obszary przydomowe, jednak, aby stale cieszyć się takim efektem trzeba zadbać o jej odpowiednie mycie. W okresie zimowym warunki atmosferyczne utrudniają wykonywanie prac porządkowych, dlatego wraz z nadejściem wiosny właściciele posesji wykonują wiosenne czyszczenie kostki brukowej. Usuwane są plamy, zabrudzenia, wykonywana jest też impregnacja. Kupując wysokiej jakości kostkę brukową Polbruk lub Pozbruk w naszej hurtowni, możesz mieć pewność, że przetrwa ono bezproblemowo niskie temperatury i gromadzący się śnieg oraz lód.

Wiosenne czyszczenie kostki brukowej

Jedną z ważniejszych prac upiększających teren jest ułożenie kostki brukowej i jej dalsza konserwacja, która polega na czyszczeniu i impregnacji zapobiegawczej. Kostka brukowa jest wykorzystywana to tworzenia chodników, alejek, podjazdów dlatego nikogo nie dziwi, że dochodzi do jej zabrudzenia. Najczęściej różnego rodzaju plamy tworzą się po kontakcie z olejem samochodowym, benzyną oraz oponami. Jednak zabrudzenia powstają także po remontach gdy na kostce brukowej osiadła zaprawa, klej czy farba. Na wiosnę na kostce widoczne są wykwity traw, mech lub zacieki różnego pochodzenia.

W czasie zimy często stosujemy różne preparaty do usunięcia lodu lub do zapobiegania oblodzeniu nawierzchni. Najbardziej znanym przykładem jest oczywiście piasek z solą, wskutek czego wychodzą na kostce brukowej białe plamy, ich nieusunięcie spowoduje pojawienie się wykwitów. Wczesną wiosną zamiast cieszyć się pięknym słońcem martwimy się nieestetycznie wyglądającą kostką brukową. Dlatego niezbędne jest przeprowadzenie prac zmierzających do oczyszczenia jej powierzchni. Wiosną należy usunąć zacieki po opadach deszczu, a gdy pojawią się chwasty między kostkami trzeba je wyeliminować.

Jak przeprowadzić proces wiosennego czyszczenia kostki brukowej?

Aby prawidłowo wykonać czyszczenie kostki brukowej na wiosnę trzeba zaopatrzyć się w odpowiednie środki, najlepiej przeznaczone do takich powierzchni. Korzystanie z odpowiedniego sprzętu bardzo ułatwi wykonanie prac i pozwoli pozbyć się nawet trudnego do usunięcia brudu. Najczęściej do czyszczenia kostki brukowej używana jest ręczna lub elektryczna szczotka oraz myjka ciśnieniowa. Posługując się takim sprzętem uda się usunąć zanieczyszczenia organiczne, osad i sól.Taki wydatek się opłaca, ponieważ można usunąć zalegające w spoinach kostki brukowej: rośliny, spaliny, tłuszcz, piasek itp.

Efektywne wyczyszczeniu kostki to podstawa do wykonania kolejnego zabiegu jakim jest impregnacja zabezpieczająca jej powierzchnię. Trzeba korzystać ze specjalnych środków dedykowanych dla kostki, ponieważ wzmacniają one nawierzchnię, redukują porowatość i poprawiają uszczelnienie. Impregnacja zabezpieczy też powierzchnię kostki przed nadmiernymi zabrudzeniami. Ograniczenie porowatości uniemożliwi porost mchu, zabezpieczając bruk przez wpływem skrajnych temperatur i środków chemicznych. Wybrany preparat do impregnacji kostki brukowej trzeba nałożyć na suchą powierzchnię.Taka procedura przywraca jej naturalny kolor oraz daje efekt nabłyszczenia.

Środki wykorzystywane do czyszczenia kostki brukowej

Na rynku dostępne są środki przeznaczone do czyszczenia kostki brukowej oparte na bazie różnych składników chemicznych. Stosując takie produkty trzeba przestrzegać zaleceń producenta. Prace warto rozpocząć od wykonania próby na jednej kostce, aby dowiedzieć się, czy dany preparat nie jest za bardzo agresywny. Dostępne są płyny które skutecznie rozpuszczają brud po liściach, smarach, olejach. Jeżeli kostka brukowa będzie czyszczona przed warsztatem samochodowym warto sięgnąć po silniejsze środki które usuwają zabrudzeniami pochodzenia eksploatacyjnego. Niektórzy korzystają z preparatów które nie tylko czyszczą, ale również nabłyszczają i konserwują kostkę brukową.

Wiosenne czyszczenie kostki brukowej za pomocą domowych sposobów

Produkt taki jak ocet znajduje się w każdej kuchni a może posłużyć do skutecznego czyszczenia kostki brukowej.Trzeba przygotować roztwór rozcieńczając ocet z wodą w stosunku 2:1. Tak przygotowanym środkiem spryskujemy kostkę. Ten domowy sposób pozwoli usunąć brud oraz chwasty i mech. Zdarza się, że do czyszczenia bruku stosowana jest coca-cola, którą nanosi się na jego powierzchnie i pozostawia na noc, rano plamy usuwane są szczotką a cała powierzchnia jest spłukiwana wodą.

Innym produktem spożywczym który można wykorzystać do wiosennego czyszczenia bruku jest soda oczyszczona. Z wody i sody trzeba przygotować pastę i nałożyć ją na plamy a po 15 minutach usunąć resztki i spłukać wodą. Dobrą metodą jest też przygotowanie roztworu z płynu do mycia naczyń i wody w proporcji 1:3. Takim środkiem trzeba szorować kostkę, w razie potrzeby powtórzyć zabieg.   

Czasami dla przywrócenia estetycznego wyglądu kostce brukowej samo wiosenne czyszczenie nie wystarcza, ponieważ doszło do wypłukania fug. Co zrobić w takim przypadku? To proste, wystarczy uzupełnić ubytki za pomocą piasku płukanego (granulacja 0-2 mm), zasypać powierzchnię i rozprowadzić szczotką. Dobrym rozwiązaniem jest ubicie fugi wibratorem płytowym z przekładką zabezpieczającą i powtórzyć wypełnianie fug piaskiem.