Rodzaje kostki brukowej

Kostka brukowa cieszy się współcześnie ogromnym zainteresowaniem. Stanowi jeden z najpopularniejszych materiałów, które wykorzystywane są do pokrywania powierzchni dookoła domów, wjazdów, wejść, miejsc przed domem. Często jest też bardzo ważną częścią ogrodów oraz podstawowym elementem składowym całego podwórka. Decydując się na jej zaimplementowanie u siebie, musimy mieć świadomość tego, że występuje ona w wielu różnych rodzajach. Zwłaszcza, że te potrafią różnić się od siebie diametralnie, a ich wybór jest w stanie zdefiniować nasze ostateczne zadowolenie z tego typu kostki.

Rodzaje kostki brukowej zależne od sposobu ich produkowania

Główny podział kostki brukowej zakłada wyszczególnianie jej rodzajów w oparciu o to, w jaki sposób się ją produkuje. Rzutuje to często na ich zastosowanie, a przede wszystkim i cenę. Te produkowane masowo przy użyciu  tanich materiałów i w stałej stylistyce będą tańsze od tych, które można uznać za znacznie bardziej specyficzne i unikalne. Pod względem sposobu produkowania wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje kostki – przemysłową oraz szlachetną.

Kostka brukowa przemysłowa jest tą, która trafia w większość miejsc o zastosowaniu publicznym. To ją można spotkać na parkingach, chodnikach. Najczęściej jest kostką o prostym kształcie i bardzo standardowym kolorze. Jest opcją najtańszą, zadowalającą pod kątem wytrzymałości i po prostu wystarczającą przy codziennym jej użytkowaniu.

Kostka brukowa szlachetna, jak sama nazwa może sugerować, znacznie bardziej stawia na dekoracyjność. Tutaj mamy do czynienia ze znacznie szerszą paletą wzorów i kształtów. Możemy też eksperymentować z ich ułożeniem. Kostka brukowa tego typu może mieć różną powierzchnię:

  • płukaną, która powstaje po wypłukaniu wierzchniej warstwy betonu. Pozostawia to wyłącznie zabarwione kruszywo o bardziej chropowatej strukturze. Jest dzięki temu antypoślizgowa;
  • szczotkowaną – produkcja tej kostki zakłada poddawanie jej procesowi szczotkowania, dzięki któremu nabiera ona większych walorów dekoracyjnych;
  • łupaną, która upodabnia kostkę tego typu do kamieni naturalnych. Obłupuje się jej brzegi, by uzyskać niepowtarzalne kształty i nadać całości unikalnego charakteru;
  • postarzaną – kostka poddawana jest procesowi młoteczkowania, który nadaje jej starego i zabytkowego charakteru. Doskonale radzi sobie w imitowaniu starego bruku.

Rodzaje kostki brukowej ze względu na materiał jej wykonaniaGC800 - Rodzaje kostki brukowej

Zgoła odmienny podział kostki brukowej, jednak współegzystujący z wcześniej przez nas przedstawionymi rodzajami, zakłada rozróżnianie ich ze względu na materiał, który został zastosowany do ich produkcji. Ma on olbrzymie znaczenie, gdyż to właśnie on odpowiedzialny jest między innymi za aspekty wytrzymałościowe kostki, ale też to, w jakich warunkach będzie ona mogła być wykorzystana.

Kostki z betonu to te, które cieszą się aktualnie największym powodzeniem. Nie ma się czemu dziwić – proponują bardzo solidną jakość przy jednoczesnym zachowaniu bardzo atrakcyjnej ceny zakupu. Kostka tego typu stosowana jest przede wszystkim tam, gdzie poziom jej eksploatacji jest powyżej przeciętnej. Dobrze odnajduje się chociażby w ogrodzie, na podjazdach i parkingach. Kostki z betonu mają to do siebie, że występują w mnóstwie wersji kolorystycznych. Stwarzają zatem bardzo duże pole do popisu dla architektów i projektantów ogrodów.

Kostki kamienne to z kolei takie, które powstają na bazie kamienia naturalnego – zwłaszcza granitu. Niestety, ich wadą jest wysoka cena. Towarzyszy jej jednak bardzo wysoka jakość wykonania oraz wytrzymałość, również na działanie bardzo niskich temperatur. Z uwagi na swoje walory dekoracyjne, bardzo często eksponuje się je przed domem. Bardzo popularne jest też wykorzystanie ich jako elementu pokrycia tarasu z kostki.

Ostatnie spośród obecnie istniejących na rynku są kostki z kamienia polnego. Są one czymś zgoła odmiennym, bo stworzonym z myślą o imitowaniu zabytkowego bruku. To właśnie w takich stawiających na „zabytkowość” aranżacjach sprawdzają się one zdecydowanie najlepiej. Mimo wszystko jednak są one dość drogie i bardzo ciężkie do położenia. Królują nad innymi nietuzinkowym efektem końcowym, zawsze unikalnym dla konkretnej realizacji. Sprawdzają się wszędzie tam, gdzie ich konkurentki. Nie przypominają kostki, a dzieło sztuki – jeżeli więc to w coś takiego celujemy, powinniśmy się nimi zainteresować.

Podsumowanie

Osoby chcące zainwestować w kostkę brukową wcale niebezpodstawnie spodziewają się, że dzięki niej będą w stanie odmienić okolice własnego domu, swój ogród czy podjazd. Nie każda zdaje sobie jednak sprawę z tego, że kostka kostce nierówna i występuje w bardzo wielu rodzajach. Wybór któregoś z nich jest w stanie zdefiniować nie tylko (choć również) ostateczny jej wygląd, ale też to, jak będzie się ona zachowywać przy codziennej eksploatacji. Niezależnie jednak od tego, na który z jej różnych rodzajów się postawi, warto sięgnąć przy tym po sklep, dzięki któremu otrzyma się produkt zdecydowanie najlepszej jakości. Takim sklepem, a właściwie hurtownią, jest Dom-PL.