Rodzaje i zastosowanie kamieni ogrodowych

Kamienie ogrodowe są materiałami, które cieszą się niezwykle dużą popularnością, jeśli w grę wchodzi ich wykorzystanie w ogrodowej przestrzeni. Dlaczego na nie stawiamy? Są to naturalne rozwiązania, niezwykle trwałe, mające różne wybarwienia i niezwykle ciekawe faktury, co sprawia, że możliwości wykorzystywania ich w roli głównej są po prostu – nieograniczone. 

***

Zastosowanie kamieni ogrodowych

Kamienie ogrodowe ze względu na swoją różnorodność, można wykorzystać dosłownie wszędzie. Mają one różne wielkości, dzięki czemu sprawdzą się doskonale do budowy nawierzchni, do stworzenia ciekawej opaski wokół domu, Do otoczenia nimi oczka wodnego. Są tłem dla roślin, a więc wyłożymy nimi w niezwykle efektowny sposób rabaty, stworzymy z tych większych piękne skalniaki, murki oporowe, jak również i granice ścieżek. Kamienie ogrodowe mogą być dekoracją też samą w sobie, elementem danego wystroju, częścią konkretnej przestrzeni ogrodowej. Każdy z nich może spełniać nieco inne zadania, ale jedno jest pewne – ich wybór to ogrodu to najlepsza z opcji, na jakie tylko każdy z nas może postawić.

Rodzaje kruszywa 

Kamienie ogrodowe to kruszywa mineralne. Możemy podzielić je, w zależności od wyboru danego surowca i sposobu samej produkcji. Te Droga z kamieninajbardziej popularne to kruszywa naturalne. Powstają one w wyniku obróbki głazów narzutowych, żwirów i piasków. Mają one pochodzenie polodowcowe lub rzeczne. Zaliczyć możemy do nich między innymi: żwiry, otoczaki, jak również i grys z otoczaków. Aby powstały, konieczne jest ich przesianie, płukanie lub też uszlachetnianie. Drugim rodzajem jest kruszywo łamane, które powstaje w wyniku rozdrobnienia skał, czy to granitowych czy też bazaltowych. Dzięki temu możemy uzyskać między innymi miał kamienny, kliniec, tłuczeń, jak również kamień łamany i grys.

Kamienie w ogrodzie w zależności od przeznaczenia

Kamień może mieć w ogrodzie różne przeznaczenie. Ze względu więc na nie, możemy podzielić go na różne rodzaje. Najbardziej popularnym jest ten nawierzchniowy, a więc luźny. Możemy nim wyścielać rabaty, ścieżki, czy skalniaki, możemy z nich robić uskoki, skarpy czy też opaski wokół budynków. Dzięki różnorodnym ich rozmiarom i kształtom, mają one zastosowanie tak naprawdę wszędzie i zawsze prezentują się naprawdę wyjątkowo. Kolejne, to kamienie nawierzchniowe- utwardzone, a więc wszelkie płytki kamienne, łupki, kostki, czy też kamienie polne. Można wykorzystać je do robienia ścieżek, chodników, czy na przykład podjazdów. Bardzo popularnym jest także kamień elewacyjny, którym to można wykładać ściany budynków, tworząc z nich niezwykłe ozdoby. Wykonuje się z nich między innymi łupki, ryski, jak również i płytki kamienne. Nieco większych gabarytów są bryły i głazy, które stanowią dekoracyjną część ogrodu. Znajdują się one na pierwszym planie i stanowią naturalną dekorację. Dużą popularnością w ostatnim czasie cieszą się i kamienie wypełniające, którymi to zapełnia się metalowe kosze, specjalne donice, a nawet ogrodzenia. Prezentują się one naprawdę wybornie i w wielu miejscach stanowią idealną formę aranżacji danej przestrzeni.

Dlaczego warto zastosować kamień w ogrodzie?

Wiadomo, iż każdemu z nas podobają się zupełnie inne rozwiązania, jeśli w grę wchodzi aranżacja ogrodowej przestrzeni. Szukamy czegoś, co pozwoliłoby nadać temu miejscu idealnego wyglądu czy niebanalnego charakteru. Z całą pewnością kamień w ogrodzie stanowi wybór idealny, w pełni dopracowany do perfekcji, który bez względu na przeznaczenie, zawsze będzie wyglądał wyjątkowo, jedynie w swoim rodzaju i pięknie. Skąd jego fenomen? Kamień jest elementem naturalnym, do tego niezwykle trwałym, a ponadto ponadczasowym. Przyciąga on uwagę, dodaje uroku i sprawia, że dany ogród prezentuje się zupełnie inaczej, niezwykle designersko i niebywale oryginalnie. Kamienie są idealnym tłem dla naszych roślin i dla całej architektury ogrodowej. Nic tak, jak one właśnie nie sprawdzają się przy budowie ścieżek, oczek wodnych i innych ogrodowych elementów.

Wybór odpowiedniej firmy

Jednym z kluczowych elementów, na jakich na pewno należy się skupić w sposób szczególny, jest wybór firmy, która oferuje nam różnego rodzaju kamienie ogrodowe. Nie każda jest sobie równa i nie każda jest w stanie zapewnić nam to samo. Kluczowym znaczeniem powinno więc być to, aby wybrać miejsce, które posiadać będzie szeroką paletę produktów, a także i atrakcyjne ceny. Warto na pewno porównać kilka propozycji, sprawdzić co mają nam one do zaoferowania i wybrać taką, która okaże się być strzałem w dziesiątkę.

Jesteśmy przekonani o tym, że każdy jest w stanie wybrać dla siebie odpowiednie, jak najlepsze rozwiązanie. Podstawą jest miejsce, które zapewni nam to, co właśnie w naszej ogrodowej przestrzeni okaże się być prawdziwym strzałem w dziesiątkę. Jeden wybór – 100% pełnego zadowolenia. Czy na tym powinno nam zależeć? Z całą pewnością tak!