HURTOWNIA

KOSTKI

BRUKOWEJ

OTOCZAKI

Otoczaki i żwir charakteryzują się obłym kształtem bez ostrych czy wystających krawędzi, z których najpopularniejszy jest otoczak grecki. Jest to główny powód, który wyróżnia jest na tle grysów czy łupków. Kamień otoczany powstaje na dwa sposoby, naturalnie i mechanicznie. Naturalne uformowanie zawdzięczamy płynącej wodzie, która wraz z drobinami piasku przez lata szlifuje kamień do obłej formy. Przy produkcji otoczaków używa się dużych bębnów, w których kamień wraz z piaskiem ścierają się podobnie jak ma to miejsce w naturalny sposób tworząc nam otoczaki. Kamienie do ogrodu tego typu są dużo bezpieczniejsze, w razie upadku na takie podłoże nie ma groźby ostrych skaleczeń. Ważne jest, aby dobrze dobrać kamienie do ogrodu, tak aby nie tylko było bezpiecznie i pięknie, ale żeby kamień i wypłukane mikro elementy wspierały rośliny!
W naszym kraju dostępnych jest kilkanaście rodzajów otoczaków, jednak tylko dwa pochodzą z naszego terenu. Jeden to otoczak polodowcowy inaczej określany jako kamień polny, i otoczak żwirowy, wydobywany w kopalniach piasku.
Teraz wiesz czemu otoczaki są droższe od grysów. Produkcja takiego kamienia jest czasochłonna i wymaga profesjonalnych maszyn.
Dzięki obłemu kształtu często decydujemy się na wybór takiego kamienia. Otoczaki świetnie sprawdzają się w dobrze oświetlonych ogrodach jak i miejscach, w których występują dodatki wodne jak strumyki i oczka wodne.

Korzyści zastosowania otoczaków w ogrodzie

  1. Otoczany kamień dekoracyjny jest ciekawym elementem architektury ogrodu. Podkreślisz i wyróżnisz nim ulubione rabaty na tle reszty ogrodu.
  2. Otoczaki idealnie sprawdzają się w odcinaniu rabat, są dobrym zamiennikiem dla obrzeży.
  3. Takie rozwiązanie nie zepsuje Ci naturalnego uroku ogrodu, jak zrobi to kostka betonowa czy obrzeża plastikowe. Warto pamiętać, że w tym celu najlepiej sprawdzą się kamienie od 5 cm wielkości!
  4. Kamień o takiej formie dobrze przepuszcza wodę do podłoża. Jest to niesamowicie ważne. Przy suchych porach roku ma to kluczowe znaczenie dla Twoich kwiatów!
  5. Kamień ozdobny w ogrodach jest trwały i nie wywieje go z pierwszymi jesiennymi wiatrami jak bywa to w przypadku kory naturalnej.
  6. Otoczaki świetnie się sprawdzają przy przebudowach rabat, nie kaleczą, są delikatne i bez żadnych problemów można jest rozmieścić dla dodatkowych nasadzeń.
  7. Każdy kamień ozdobny w twoim ogrodzie będzie chronił korzeń przed nadmiernym przegrzewaniem!

Otoczaki w ogrodzie mają różne opinie, pozytywne i negatywne. Często jest odradzany przez niedoświadczonych ogrodników, którym zrobił brudny. Jednak jest wykonasz wszystko zgodnie z instrukcja to Twoje otoczaki w ogrodzie będą zawsze piękne!