Kostka brukowa – kiedy układać?

Kostka brukowa - kiedy układać?

Kostka brukowa – kiedy układać? Nawierzchnia terenu obok budynków pokrywana jest kostką brukową, która obecnie dostępna jest w ciekawej kolorystyce. Eksperci zajmujący się sprzedażą tych produktów rekomendują jej układanie w okresie ciepłym. I nie jest to kaprys, ale praktyka wynikająca z długiego okresu eksploatacji utwardzonych terenów. Tworzenie systemu odwadniającego i przygotowanie podłoża żwirowo-piaskowego lub podłoża betonowego powinno odbywać się przed nadejściem mrozu. Jeśli poszukujesz dobrej oferty na kostkę brukową w najwyższej jakości i masz wątpliwości, kiedy ją układać skontaktuj się ze specjalistami DOM-PL Potap. Uzyskasz odpowiedź na swoje pytania i zakupisz produkty które posłużą Ci do zagospodarowania terenu. Uzyskasz również możliwość skorzystania z doradztwa odnośnie wyboru kostki brukowej do aranżacji danej powierzchni.   

Kostka brukowa – kiedy układać?

Eksperci firmy DOM-PL Potap podpowiadają, że wpływ na termin układania kostki brukowej ma nie tyle pora roku co warunki atmosferyczne. Ważną informacją jest to, że ziemia nie może być bardzo twarda, dlatego temperatura w danym okresie nie może wynosić mniej niż 0 stopni C. Ponadto na powierzchni gruntu nie może gromadzić się zbyt duża ilość wody oraz wilgoci. Już podczas zakupu materiału można uzyskać niezbędne informacje, które umożliwią bezpieczne układanie kostki bez obawy o niepowodzenie procedury.

Układanie kostki brukowej to zestaw środków mających na celu zapobiegania jej destrukcji. Niezbędne jest badania podłoża glebowego, instalacja systemu odwadniającego (w razie potrzeby), przygotowanie podsypki z piasku i żwiru a następnie układanie kostki brukowej. Takie prace można rozpocząć przy dodatnich temperaturach. Zawilgocone warstwy gruntu po rozmrożeniu/zamrożeniu mogą naruszyć integralności podłoża i doprowadzić do deformacji kostki. Prace montażowe powinny być prowadzone w dzień, widoczność ma duże znaczenie, ponieważ łatwiej usuwać ewentualne nierówności podłoża. 

Optymalne warunki do układania nawierzchni zewnętrznej

Głównym sposobem wykonywania prac na nawierzchniach z kostki brukowej jest zachowanie temperatury dodatniej. Wymóg ten wynika z faktu, że kostkę układa się na wcześniej przygotowanym podłożu. Gleba w stanie zamrożonym pęcznieje. Czy warto nakładać kostkę na taką powierzchnię? Oczywiście nie. Podczas topnienia wody osiada zarówno gleba, jak i podłoże, na którym zainstalowano powłokę.

Cechy wyboru schematów nawierzchni przy układaniu kostki brukowej

Kostka brukowa na podwórku prywatnego domu to zastępcza alternatywa dla kamienia naturalnego czy betonu. Ten wytrzymały materiał idealnie nadaje się do tworzenia ścieżek ogrodowych, które uszlachetniają miejsce. Ponadto grubość kostki brukowej jest dobierana w zależności od przeznaczenia terenu tzn. czy będzie to podjazd dla samochodów, strefa piesza, czy miejsce do poruszania się ciężkiego sprzętu. Obecnie najbardziej uniwersalnymi i trwałymi materiałami do układania kostki brukowej jest beton i granit.

Firma DOM-PL Potap posiada w ofercie kostkę brukową Starobruk która doskonale dekoruje tereny urządzane w stylu klasycznym oraz Polbruk Oland wybieraną do aranżacji terenów modernistycznych. Można zakupić rodzaj powierzchni kostki brukowej od standardowej i płukanej po colormix i postarzaną. Zamawiając partię kostki brukowej warto skorzystać z profesjonalnego doradztwa co pozwoli uzyskać rezultat harmonizujący ze stylem posesji i nowoczesnymi trendami modowymi w aranżacji przestrzeni.

Na podwórku stosuje się zwykłe prostokątne formy. Oryginalne wzory uzyskuje się poprzez naprzemienne układanie kostki brukowej o różnych kolorach. Doświadczeni brukarze mogą korzystać z kilku schematów układania nawierzchni w jednym miejscu. Z punktu widzenia kolorów i kształtów, krzywizny osiągają dobre efekty.

Na co zwrócić uwagę przygotowując się do układania kostki brukowej?

Należy zadbać o prawidłowych odpływy służący do odprowadzania wody. Trzeba pamiętać, że ułożenie kostki brukowej na podłożu z piasku spowoduje, że woda będzie przedostawać się do szczelin między nimi. Wykorzystując podłoże betonowe konieczne będzie zadbanie o odpowiednie nachylenie: podłużne, poprzeczne lub poprzeczno-podłużne. W ten sposób woda, deszcz lub topniejący śnieg nie będą zbierać się między betonem a kostką brukową. Optymalne nachylenie kostki wynosi 1 cm na 1 metr.

Ważne wskazówki:

Planując układanie kostki brukowej trzeba zwrócić uwagę na warunki atmosferyczne, nie można wykonywać prac montażowych w czasie deszczu, ponieważ zarówno gleba i ułożona poduszka muszą wyschnąć. Podłoże pod układanie kostki musi być idealnie płaskie. Wykorzystując piasek trzeba mieć na uwadze, że musi być on wolny od gliny oraz innych zanieczyszczeń.

Rozsądne jest wybranie szerokości powierzchni na podstawie rozmiaru kostki brukowej plus wartość równa sumie przerw między nią. Dzięki temu unikniemy czasochłonnego przycinania kostki. To samo dotyczy wzorzystego układu. Jednak takie podejście jest możliwe tylko przy układaniu kostki o prawidłowej geometrii. Aby uzyskać jednolity kolor kostki, najlepiej korzystać z jednej linii produkcyjnej.