Kostka brukowa – jakie podłoże?

Decydując się na pokrycie powierzchni w okolicach swojej posesji kostką brukową trzeba mieć na uwadze fakt, że nie wystarczy jej kupić i położyć. Zanim to stanie się możliwe, będziemy bowiem musieli w odpowiedni sposób przygotować podłoże – tak, aby było ono w pełni gotowe na pokrycie go właśnie tym materiałem. Dlaczego ma to tak duże znaczenie? Jakie podłoże jest idealne właśnie do położenia kostki brukowej? Odpowiedzi na te, ale i na wiele innych pytań postaramy się udzielić w naszym dzisiejszym wpisie.

Dlaczego przygotowanie podłoża pod kostkę jest tak istotne?

Podłoże pod koskę brukową stanowi jej bazę, która okazuje się decydująca jeżeli chodzi o wiele kwestii związanych właśnie z kostką. To ono bowiem definiuje jej poziom (a zatem to, czy kostka układana jest równomiernie), ale też w największym stopniu przyczynia się do wytrzymałości całej powierzchni. Finalnie to od niego również zależy to, czy na kostce będzie pojawiać się mech oraz jak łatwa będzie ona w konserwacji.

Podłoże jest czymś, o co trzeba zadbać jeszcze przed właściwym układaniem kostki. Nie tylko ze względu na to, że ułatwi się w ten sposób jej kładzenie. Głównym powodem tego jest fakt, że o podłoże (a zatem bazę decydującą o wielu kolejnych elementach, które się na niej znajdą) można zadbać wyłącznie wtedy. Gdy kostka zostanie już położona, nie będzie możliwości jego zmiany, poprawy czy wprowadzenia jakichkolwiek modyfikacji. Podczas gdy niektóre fragmenty kostki można zerwać i położyć ponownie, podłoża nie będzie można przygotować od nowa. Właśnie dlatego tak istotne jest to, by już zawczasu zadbać o jego jakość. Choć dbałości tej nie odczuje się od razu, z pewnością doceni się ją w przyszłości. Zwłaszcza patrząc na problemu osób, które o owe podłoże wcześniej nie zadbały.

Jakie powinno być podłoże pod kostkę?

Tworzone z myślą o kładzeniu kostki brukowej podłoże musi być odpowiednio przygotowane – tak, aby odpowiednio leżała na nim kostka brukowa. Jakie podłoże stworzyć, by było ono nie tylko optymalne właśnie względem kostki, ale też odpowiednio wytrzymałe i odporne na warunki, jakie będą przed nim stawianie? Okazuje się, że najbardziej liczą się w tym wszystkim odpowiednie warstwy, układane we właściwej kolejności i stworzone z materiałów najwyższej możliwej jakości. Na samym początku przygotowywania podłoża dokonuje się tak zwanego korytowaniaTo polega na usunięciu warstwy gruntu tam, gdzie finalnie ma trafić kostka. Przyjmuje się, że zazwyczaj robi się to na głębokość 15-20 centymetrów. Jeżeli zaś pracuje się nad podjazdem dla samochodów osobowych, koryto powinno być znacznie głębsze. Przy działce nierównej i pofalowanej, trzeba wyznaczyć spadek i wykopać koryto o różnej głębokości – zależnej właśnie od spadków i górek. 

  • Podbudowa z kruszywa – po położeniu krawężników (w przypadku ścieżki), należy wykonać podbudowę z kruszywa. Bardzo istotne jest to, by było odpowiednio grube, a przede wszystkim stabilne. Trzeba ułożyć odpowiednią jego grubość – koniecznie taką zależną od przewidywanego obciążenia. Uziarnienie kruszywa zależy również od tego – pod duże obciążenie stosuje się kruszywo łamane, betonowe lub z gruboziarnistej pospółki. W każdym przypadku całość wymaga ubicia zagęszczarką wibracyjną (koniecznie przy sprawdzaniu grubości materiału w wielu miejscach).
  • Geowłóknina – to mata z włókien syntetycznych, która zapobiega mieszaniu się elementów poszczególnych warstw. Należy pokryć nią pełną powierzchnię – jest to istotne i niesie bardzo wiele korzyści.
  • Ostatnia warstwa podłoża (warstwa podkładowa) – warstwę podkładową warto wykonać z piasku. Nawet jeśli wiele osób stosuje tutaj cement – to błąd bardzo często powtarzany, ale tak naprawdę niezapewniający większej stabilności i nośności nawierzchni. Naraża za to na sporo niebezpieczeństw – dlatego też lepiej jest wejść w klasyczny i sprawdzający się w codziennym zastosowaniu piasek.

Oczywiście wiele aspektów związanych z podłożem, jego rodzajem i sposobem jego tworzenia zależy od indywidualnych uwarunkowań konkretnej posesji. Dlatego też wszelkich zaleceń, porad oraz wskazówek należy słuchać z uwagą, ale nie podążać ślepo za nimi. Większość z nich bowiem trzeba zaadaptować do własnych warunków – często znacząco odbiegających od tych bardzo standardowych.

Podsumowanie

Jeżeli planujemy zakup kostki brukowej, pamiętajmy, jak istotne jest przygotowanie wszystkiego, na czym znajdzie się ta właśnie kostka brukowa. Jakie podłoże sprawdzi się w jej przypadku najlepiej? Na jakim uzyska pełnię swojej wytrzymałości? Wiedza w tych właśnie kwestiach pozwoli nam cieszyć się z kostki latami, bez narzekania na ewentualne nieprawidłowości pojawiające się w czasie jej eksploatacji.

Należy pamiętać, że wiele parametrów przygotowywanego przez nas podłoża zależy przede wszystkim od tego, na jaką kostkę finalnie postawimy (w tym przede wszystkim od jej grubości). Niezależnie jednak od tego, zawsze stawiajmy na taką najwyższej jakości – zwłaszcza dlatego, że kupujemy ją najczęściej tylko raz w życiu. Pomoże nam w tym dobrze wybrana, doświadczona i godna zaufania hurtownia kostki brukowej.