Kostka brukowa – jak układać?

Kostka brukowa jest czymś, na co decyduje się coraz większy odsetek ludzi posiadających własne domy. Nie ulega wątpliwości, że potrafi zwiększyć ich estetykę, przy okazji wprowadzając do nich nutkę luksusu. Położenie kostki zazwyczaj kojarzy się z koniecznością wydania na nią mnóstwa pieniędzy. Większą część całej inwestycji właśnie pod względem finansowym jest w stanie stanowić „robocizna”. A co jeśli jesteśmy w stanie ograniczyć jej koszt do zera? Na czym polega samodzielne układanie kostki brukowej? O tym wszystkim będziemy się starać opowiedzieć w dzisiejszym wpisie.

Jakie narzędzia i materiały przygotować do układania kostki brukowej?

Zanim tak właściwie podejdziemy do układania kostki brukowej, powinniśmy przygotować materiały i narzędzia, z których będziemy korzystać. Podstawą jest tutaj odpowiednia kostka, której rodzaj musimy dostosować do sposobu eksploatowania nawierzchni. Inną kostkę powinno się wybrać przed podjazd, a inną – w okolice ogrodu. Na podstawie pomiarów w terenie musimy wyznaczyć ilość kostki, krawężników i tego typu materiałów. Naturalnie rzecz biorąc powinniśmy też oszacować ilość materiału na podbudowę – piasku i cementów. Dokładniej zrobimy to jednak dopiero wtedy, gdy będziemy już mieli osadzone krawężniki (do nich również będzie potrzebny cement i piasek). Pamiętajmy, że konieczne będzie też zainwestowanie w geowłókninę, a w wielu przypadkach i kanał liniowy oraz rury kanalizacyjne do odprowadzania wody.

Pamiętajmy również o przygotowaniu odpowiednich narzędzi. Jeżeli kostkę będziemy układać na stosunkowo niewielkiej powierzchni, będziemy mogli postawić jedynie na szpadel, taczkę, grabie, ubijak (ręczny), ale też mniejsze narzędzia, które ułatwią nam pomiary. Dobrze jest zainwestować w bardzo przydatną poziomicę laserową.

Pamiętajmy też o większych maszynach budowlanych. Wszystkie będziemy mogli wypożyczyć ze specjalnej wypożyczalni. Będziemy musieli posiadać zagęszczarkę wibracyjną, która pozwoli nam na utwardzenie podbudowy.

Układanie kostki brukowej – krok po kroku

Wiemy już, jakich narzędzi i materiałów wymaga kostka brukowa. Jak układać ją w sposób prawidłowy – tak, aby efekty estetyczne spełniały nasze wymagania, a wszystko było zgodne z tak zwaną „sztuką budowlaną”? Poniżej staramy się streścić cały proces, przedstawiając każdy kolejny jego etap.

  1. Wytyczmy powierzchnię – odpowiedni projekt to podstawa i to od niego musimy zacząć. Jeśli pokrywamy kostką określoną część działki, musimy ją zaznaczyć. Ważne jest też wyznaczenie linii przebiegu nawierzchni, ale też skorzystanie ze sznura, który będzie wytyczał odpowiedni poziom.
  2. Wyznaczmy łuki – jeżeli nasza kostka będzie skręcała (na przykład w przypadku ścieżki do ogrodu), musimy zaznaczyć wszystkie łuki – również przy użyciu sznura i prętów wbitych w ziemię. Dobrze byłoby też wyznaczyć środek łuku.
  3. Korytujmy – korytowanie to usuwanie górnej części gruntu, na głębokość około 20 centymetrów. Jeżeli działka jest nierówna, trzeba wziąć to pod uwagę, tworząc koryto o adekwatnej głębokości.
  4. Ułóżmy krawężniki – osadzenie krawężników zapobiegnie rozjeżdżaniu się kostki na boki.
  5. Opracujmy podbudowę – między krawężnikami opracujmy podbudowę z kruszywa, koniecznie wysokiej jakości. Musi ona być równomierna.
  6. Wyrównajmy podkład – po pokryciu podbudowy podkładem, trzeba go wyrównać. Zrobimy to przy użyciu szablonu, przy prowadzeniu go po powierzchni krawężników.
  7. Ułóżmy kostkę – patrząc na poprzednie etapy, właściwe układanie kostki nie powinno nam sprawić problemu. Mamy już w końcu odpowiednią nawierzchnię na nią. Układajmy ją poprzecznymi rzędami, jednak pamiętajmy o tym, by stać na niej, a nie na podłożu. Dobrze byłoby, gdyby ktoś inny dowoził nam materiał. Oczywiście zadbajmy o to, by dobierać odpowiednie kolory kostki – szczególnie jeśli planujemy tworzenie wzorów.
  8. Zagęśćmy podłoże – przy użyciu specjalnego wibratora płytowego, zagęśćmy podłoże, co zwiększy trwałość naszej kostki, ale też pozwoli na uzyskanie równej powierzchni traktu. W czasie tego procesu możemy też profilować kształt, tworząc różnego rodzaju dekoracyjne i funkcjonalne nachylenia. Jeżeli już cała nawierzchnia osiądzie, a w maszynie nie będzie odczuwalny uskok, cały ten proces będziemy mogli uznać za ukończony.

Podsumowanie

Aktualnie bardzo częsty wybór ludzi jeżeli chodzi o pokrycie nawierzchni przed domem czy budynkiem gospodarczym stanowi kostka brukowa. Jak układać ją tak, by być z tego zadowolonym? Przede wszystkim rozsądnie i z odpowiednio opracowanym planem na to. W sztuce układania kostki brukowej liczy się bowiem to, by nie robić tego chaotycznie. Wszystko musi być odpowiednio rozplanowane i przeprowadzone w sposób usystematyzowany.

Oczywiście warto pamiętać, że w kładzeniu kostki brukowej zdecydowanie najistotniejsze jest zaopatrzenie się w kostkę najwyższej jakości, pochodzącą z godnej zaufania i doświadczonej hurtowni. Wtedy też będzie się miało pewność nie tylko co do tego, że będzie ona ładnie wyglądała, ale i odnośnie tego, że będzie się ją kładło łatwo i szybko, a sama w sobie będzie w pełni dopracowana pod czysto technicznym względem.