Kostka brukowa – jak ciąć?

Kostka brukowa – jak ciąć? To pytanie o kostkę brukową – jak ciąć, aby uzyskać pożądany efekt i nie marnować materiału, jest istotne dla każdego, kto zajmuje się aranżacją terenu, tworzy ogród lub ścieżki i układa różnego rodzaju powłoki. Układanie kostki bez docinania jest prawie niemożliwe, ponieważ są miejsca, w których trzeba będzie zamontować mniejszą powierzchnię lub inny kształt. Pod wieloma względami na złożoność cięcia wpływa kształt kostki: łatwiej jest zaznaczyć i wyciąć kwadraty i prostokąty niż falę, sześciokąt itp. Ponadto trzeba umieć odpowiednio obrobić krawędź cięcia kostki brukowej, aby powłoka była schludna i estetyczna. Kostka brukowa wysokiej jakości łatwiej poddaje się cięciu, dlatego trzeba ją kupować w sprawdzonej hurtowni DOM-PL Potap – Loduchowski S.C. Tutaj dostępna jest w różnych rodzajach powierzchni od standardowej, płukanej po colormix i postarzaną.

Kostka brukowa jak ciąć – co należy wziąć pod uwagę?

Cięcie kostki brukowej polega w rzeczywistości na obróbce wyrobu betonowego w taki sposób, aby w efekcie uzyskać element o pożądanej wielkości i kształcie, bez jego uszkodzenia i wykonania zgrabnych krawędzi. Możesz ciąć kostkę w różnych kierunkach: w poprzek lub wzdłuż, ukośnie lub w kształcie. Do cięcia doskonale nadaje się kostka brukowa Polbruk Carmino która posiada formę trapezu i jest dostępna w hurtowni DOM-PL Potap w pięciu różnych rozmiarach. Wykorzystując do wykończenia powierzchni ten materiał uda się uzyskać: koła, okręgi, łuki. Możliwości aranżacyjne podjazdów oraz ścieżek są nieograniczone. Idealnie sprawdzi się również kostka brukowa Polbruk Napoli tworząca 3 prostokąty o innych wymiarach bez fazowanych krawędzi. Nie wolno zapominać, że beton ma dość gęstą strukturę ze względu na specyfikę produkcji kostki przez wibrokompresję i wprowadzenie do materiału pokruszonego granitu. Dlatego wszystkie prace muszą być wykonywane za pomocą specjalnego narzędzia, dokładnie i poprawnie.

Kostka brukowa jak ciąć – główne etapy

  • Staranne oznakowanie kostki brukowej przed cięciem.
  • Cięcie wybraną metodą.
  • Dokładna obróbka wykonanych cięć.

Jeśli obszar do układania kostki brukowej ma geometrycznie poprawny kształt, łatwiej będzie obliczyć wymaganą ilość materiału. Złożoność prac związanych z cięciem zależą od tworzonego wzoru, kształtu samej kostki. Elementy prostokątne i kwadratowe są wycinane w poprzek znaczników. Ale tworząc wzory o złożonym kształcie, różnych kolorach, będziesz musiał włożyć trochę wysiłku, ponieważ tutaj musisz osiągnąć maksymalną przejrzystość cięcia. Najtrudniejsze jest cięcie pod kątem, wykonywane w celu wstawienia części w ogólną konstrukcję.

Aby uzyskać wysokiej jakości cięcie kostki brukowej, należy przede wszystkim dokonać dokładnych pomiarów. Z reguły do uzyskanych liczb dodaje się około dziesięciu procent zapasów. Kostkę należy przyciąć dokładnie wzdłuż wyznaczonej linii bez wywierania nadmiernego nacisku na materiał, ponieważ produkt może rozpaść się na przypadkowe części lub wyślizgnąć się z rąk.

Kostka brukowa – cięcie dłutem i młotkiem

Cięcie kostki brukowej za pomocą dłuta i młotka to sprawdzona metoda. Jest to prawdopodobnie najłatwiejszy sposób, ponieważ wymaga najmniejszej liczby narzędzi. Jest to również jedna z najbezpieczniejszych metod, więc jeśli nie masz pewności co do używania elektronarzędzi, może to być dla Ciebie najlepsza opcja. Pierwszym krokiem jest zmierzenie przestrzeni, którą chcesz wypełnić kostką, a następnie wyraźne zaznaczenie wymaganego rozmiaru na niej kredą lub ołówkiem. Weź młotek i dłuto do cięcia kostki brukowej. Trzymaj dłuto tuż za linią, którą narysowałeś na kostce i uderzaj delikatnie, ale mocno młotkiem, aż kostka pęknie. Użyj dłuta, aby strącić wszelkie ostre postrzępione krawędzie i stworzyć estetyczne wykończenie.

Kostka brukowa – cięcie piłą tarczową

Niezależnie od tego, czy układasz kostkę na tarasie, czy wymieniasz niektóre sekcje, pilarka tarczowa wykona pracę w mgnieniu oka. Ale pamiętaj, aby użyć diamentowej tarczy, a nie standardowej używanej do cięcia drewna, która nie będzie wystarczająco mocna, aby przeciąć betonową kostkę brukową. Ustaw stojak roboczy i upewnij się, że boki są dopasowane do długości materiału, z którym będziesz pracować. Za pomocą taśmy mierniczej zmierz przestrzeń, w której będziesz musiał zainstalować kostkę brukową, a następnie kredą lub ołówkiem zaznacz na niej linie, w których należy ją ciąć. Wskazówka: zanurz kostkę w niewielkiej ilości wody, aby zredukować zapylenie, zapewni to większą precyzję cięcia.

Kostka brukowa – cięcie przecinakiem

Znany również jako gilotyna lub przecinarka jest szybszy niż piła i nie wytwarza pyłu. Oznacza to, że jest to często preferowana metoda wykonywania pracy. Wybierz miejsce z równą i stabilną powierzchnią do ustawienia gilotyny.  Zmierz długość kostki brukowej, aby oszacować rozmiar miejsca, w którym będziesz musiał go zainstalować. Podnieś uchwyt przecinaka i włóż kostkę brukową, ustawiając ją tak, aby ostrze uderzyło w kostkę we właściwej pozycji. Opuszczaj uchwyt, aż ostrze przetnie materiał.

Kostka brukowa – cięcie dla uzyskania zakrzywionego efektu

Zakrzywiona krawędź lub okrąg mogą nadać nowy wymiar Twojej przestrzeni na zewnątrz, ale aby uzyskać odpowiednią krawędź, musisz przyciąć kostkę brukową pod kątem. Stworzenie idealnej krzywej wymaga praktyki, ale jeśli po cięciu pozostaną zadziory lub postrzępione krawędzie, możesz je spiłować szorstkim metalowym pilnikiem lub zeszlifować papierem ściernym. W efekcie otrzymasz zakrzywione kostki brukowe, które idealnie wkomponują się w wystrój Twojego ogrodu.

Kostka brukowa – cięcie dla uzyskania koła

Trudno jest uformować okrągły otwór w dowolnym materiale za pomocą szlifierki. Podczas pracy z kostką brukową ważne jest przestrzeganie następującej sekwencji działań:

  • Na wybranej powierzchni narysuj okrąg o wymaganej średnicy.
  • Zainstaluj elektronarzędzie pod kątem do środka.
  • Przy niskiej prędkości wykonaj cięcie konturowe, starając się wejść tak głęboko, jak to możliwe. Należy to robić ciągłymi ruchami, aby następnie uzyskać minimalną kątowość.
  • Podziel koło na segmenty, całkowicie przecinając płytkę.
  • Odwróć materiał, odetnij go od tyłu.
  • Ostrożnie usuń zadziory.
  • Przytnij krawędzie szlifierką.

Tylko wytrzymała kostka brukowa może być cięta na dowolne wzory, dokonując zakupu w hurtowni możesz wybrać Polbruk Nostalite z zaokrągloną powierzchnią w naturalnych kolorach. Stworzysz oryginalne kształty w postaci łuków oraz okręgów.