Kostka brukowa idealnym rozwiązaniem na parking samochodowy

Kostka brukowa jest jednym z tych materiałów, które ostatnimi czasy zyskały na popularności, a współcześnie są wykorzystywane w niemal każdej przestrzeni prywatnej i publicznej. Na różne jej rodzaje stawia się przy wykańczaniu powierzchni zewnętrznej w okolicy domu czy – ogólnie – dowolnego innego budynku. Nie dziwi więc fakt, że często trafia ona również na parkingi samochodowe, jako substytut wcześniej bardzo popularnego, ale starodawnego, szarego i mało trwałego betonu. Dlaczego stanowi ona najlepszą opcję właśnie na pokrycie nawierzchni parkingowej? Na jaki jej rodzaj postawić?

Zalety postawienia na kostkę brukową na parking samochodowy

Kostka brukowa nie bez powodu stanowi najczęstszy wybór jeżeli chodzi o powierzchnię parkingową. Jej wykorzystaniu towarzyszy bowiem mnóstwo zalet, spośród których wyróżnić możemy niesamowitą trwałość. Sprawia ona, że kostki nie musimy wymieniać co kilka miesięcy, a jest ona w stanie – w zależności od swojego rodzaju, wybrane z których prezentujemy w dalszej części artykułu – przetrwać nawet najbardziej intensywną eksploatację. Wart uwagi jest też fakt jej modułowości – powierzchnia parkingowa powstająca na bazie kostki składa się z niewielkich pojedynczych jej elementów, które można w dowolny sposób wymieniać. W przypadku uszczerbku w obrębie któregoś z nich, nie ma konieczności wymiany całej nawierzchni. Wystarczy podmienić zaledwie jeden element z defektem.

Kostka brukowa na parkingu jest również ceniona ze względu na jej odporność na warunki atmosferyczne. Doskonale znosi mróz i śnieg, a deszcz jest w stanie pomóc w utrzymaniu jej czystości. Dzięki kanalikom znajdującym się w przerwach między kolejnymi jej elementami oraz spadzistym bokom, doskonale odprowadza wodę. Samo utrzymanie jej w stanie czystości nie jest zresztą trudne, gdyż zakłada wykorzystanie myjki ciśnieniowej i regularne pozbywanie się chwastów oraz roślin porastających szczeliny kostki.

Kostkę należy docenić również ze względów estetycznych. W niemal dowolny sposób możemy dobrać jej kolor, dopasowując motyw przewodni do stylistyki otoczenia, w jakim znajduje się nasz parking, ale też w doskonały, bo wyraźny i trwały sposób wyznaczając miejsca parkingowe dla naszych klientów oraz drogi wewnętrzne i kierunek ruchu w obrębie parkingu. Kostka występuje również w wielu kształtach, co pozwala puścić wodze fantazji i uczynić z naszego parkingu miejsce nie tylko bardzo użyteczne i praktyczne, ale i po prostu zachęcają swoim wyglądem. Warto wspomnieć, że jest ona pod tym względem bardzo elastyczna – różne jej kolory i kształty możemy więc ze sobą łączyć w niemal dowolny sposób, osiągając dokładnie taki efekt, jaki od początku planowaliśmy – bez chodzenia na kompromisy. kostka na parking

Olbrzymią zaletą kostki brukowej jest jej niska cena, zwłaszcza przy braniu pod uwagę jej trwałości i długowieczności. Pod warunkiem odpowiedniego dbania o nią, bez problemu (i potrzeby wymiany) jest ona nam posłużyć co najmniej kilka lat, nawet przy codziennej i bardzo intensywnej jej eksploatacji przez klientów naszego parkingu.

Rodzaje kostki brukowej do budowy parkingu

Kostkę brukową dzieli się na kilka różnych jej rodzajów, zależnych w pełni od jej grubości. Wybór tej właściwej ma kluczowe znaczenie przede wszystkim ze względu na trwałość, ale i koszt całej inwestycji (im grubsza jest kostka, tym bardziej będzie wytrzymała, ale i będzie więcej kosztować). Do najpopularniejszych grubości kostki należą opcje:

  • 4-centymetrowe – choć spełnia swoje założenia w przypadku bycia użytkowaną przez ludzi oraz sporadycznie przez mniejsze pojazdy, raczej nie nada się na budulec podłoża parkingowego; zwłaszcza, że to potrafi być bardzo często eksploatowane;
  • 6-centymetrowe – absolutne minimum, jeżeli mamy do czynienia z powierzchnią parkingową; sprawdzi się w przypadku samochodów osobowych oraz w sytuacji umiarkowanej eksploatacji. Idealny wybór dla mniejszych parkingów, z niewielką ilością użytkowników oraz standardowym natężeniem ruchu;
  • 8-centymetrowe – odpowiednia na parking użytkowany przez samochody do około 3,5 tony, ale też na takie miejsca, z których każdego dnia korzysta dużo osób. Wybór dla większych i często eksploatowanych parkingów.

Mając odpowiedni budżet i dysponując większą powierzchnią parkingową, możemy postawić na jeszcze grubsze warianty kostki brukowej. Pamiętajmy, że im grubszą kostkę wybierzemy, tym więcej (i dłużej) będzie ona w stanie przetrwać.

Rodzaje kostki brukowej nie zamykają się jednak w obrębie jej grubości (choć to ona gra zwykle pierwsze skrzypce – zwłaszcza przy zastosowaniu parkingowym). Liczy się również jej kolor i kształt, mające ogromny wpływ na ostateczny wygląd naszego parkingu. 

Podsumowanie

Kostka brukowa stanowi idealne rozwiązanie dla wszystkich osób i firm planujących wybudowanie parkingu samochodowego. Zapewnia niesamowitą trwałość podłoża, a jednocześnie piękny i nieszablonowy, możliwy do niemal dowolnego ustalenia wygląd. Jest opcją, która posłuży nam długimi latami, nieprzerwanie spełniając swoje założenia i po prostu sprawdzając się w codziennej jej eksploatacji.