Jakie wymiary ma kostka brukowa?

Kostka brukowa to jeden z najczęściej wybieranych materiałów przez osoby prywatne, a także przedsiębiorstwa czy instytucje państwowe. Pięknie prezentuje się na ścieżkach podjazdowych, uliczkach, trasach komunikacyjnych czy w parkach. Niemniej jednak zakup kostki brukowej stanowi spore wyzwanie, gdyż musimy wziąć pod uwagę takie aspekty, jak jej wymiary, waga czy kolor. Jakie wymiary najczęściej ma kostka brukowa i na jaki jej rodzaj warto się zdecydować w konkretnych przypadkach?

Najpopularniejsze wymiary kostki betonowej

Idąc po ulicach czy obserwując podjazdy do domów lub siedzib firm, możemy zauważyć, że niektóre rodzaje kostki brukowej mają znacznie mniejsze, inne znacznie większe wymiary. Wymiary kostki betonowej najczęściej wynoszą od od 54 x 84 mm do 120 x 180 mm. Możemy więc zdecydować się na małe prostokąciki bądź duże prostokąty. Z drugiej strony, coraz więcej firm oferuje różnego typu kształty, nie tylko tradycyjny prostokąt. Dużą popularnością wśród klientów cieszy się w szczególności kostka brukowa w kształcie trapezu. Można z niej wykonać bardzo ciekawe, nietypowe kompozycje. Jej wymiar może wynosić od 54 x 84 x 64 mm do 84 x 94 x 104 mm. Tutaj ponownie – możemy zdecydować się na niewielkich rozmiarów trapezy, możemy też wybrać znacznie większe modele. Alternatywnym rozwiązaniem będą płyty betonowe chodnikowe. Ich standardowy wymiar to 350 x 350 mm lub 450 x 450 mm. Płyty chodnikowe mogą posiadać także ażurowaną powierzchnie, jednak ich typowe wymiary są w tym przypadku nieco większe i wynoszą 600 x 400 mm. 

Jakie wymiary ma kostka granitowa?

Klienci firm budowlanych bardzo często decydują się również na kostkę granitową, której wymiary są nieco inne, niż kostki betonowej. Standardowo jej wymiary zaczynają się od 40x60mm, a kończą na 150x170mm. Ciekawym rozwiązaniem są również krawężniki granitowe, które służą do wykańczania obrzeży powierzchni.  Najmniejsze krawężniki granitowe przybierają wymiar 150 x 300 x 800 mm. Coraz częściej w ofertach handlowych pojawiają się jednak kostki granitowe o wymiarach 200 x 200 x 800 mm, 200 x 250 x 1500 mm oraz 300 x 300 x 1500 mm.

Grubość kostki brukowej – kolejny wymiar, jaki należy wziąć pod uwagę

Wymiary kostki to bardzo istotny aspekt, jednak musimy też zwrócić uwagę na jej grubość. O ile same wymiary wskazują głównie na atrakcyjność wizualną kostki, o tyle jej grubość informuje nas o wytrzymałości. Im grubsza kostka brukowa, tym oczywiście droższa. Niemniej jednak trudno byłoby dobrać taką samą kostkę na ścieżki spacerowe i na podjazd magazynowy, gdzie na co dzień stają bardzo ciężkie samochody dostawcze. W przypadku domów, ulic czy parkingów, dobrze sprawdzi się kostka brukowa o grubości od 8 do 10 cm. Możemy również zdecydować się na grubszą kostkę brukową, jednak jej zakup wiąże się już z bardzo dużymi wydatkami. Tymczasem kostka brukowa o wymiarach do 6 cm sprawdzi się głównie tam, gdzie nie mają dostępu pojazdy mechaniczne o dużej masie. Będzie ona dobrym wyborem do wypełnienia alejek spacerowych czy chodników. 

Jaką kostkę brukową wybrać dla siebie?

Wybór kostki brukowej dla domu, firmy czy instytucji publicznej stanowi niemałe wyzwanie. Większość osób bierze pod uwagę głównie aspekty wizualne, jednak musimy też zwrócić uwagę na przeznaczenie konkretnego rodzaju kostki brukowej. Jeśli nie posiadamy dużej wiedzy w tej materii, dobrze poradzić się specjalistów, którzy pomogą nam dobrać odpowiednią kostkę brukową, dopasowaną do naszych potrzeb. Przede wszystkim należy określić, kto najczęściej będzie poruszał się po kostce oraz jak często będzie ona uczęszczana. Weźmy też pod uwagę czas potrzebny na wykonanie prac budowlanych. Obecnie popularne stały się duże kostki brukowe, które można ułożyć nieco szybciej, niż kostkę o mniejszych wymiarach. Nie jest to jednak regułą, gdyż wiele zależy też od innych czynników, takich jak pogoda czy ukształtowanie terenu. Zwróćmy uwagę, że w przypadku, gdy kostka na przykład pęknie, do czasu naprawy w chodniku będzie znajdowała się bardzo duża dziura. Choć pękanie kostki brukowej nie należy do częstych przypadków, to jednak może okazać się bardzo problematyczne, jeśli już do niego dojdzie.

Cena kostki brukowej, a jej wymiary i grubość

Chcąc wypełnić podłoże kostką brukową, bardzo często zwracamy uwagę przede wszystkim na cenę materiału, który będziemy musieli zakupić. Cena kostki brukowej zależy od kilku czynników, a mianowicie od jej wymiarów, grubości oraz ewentualnych dodatkowych wzorów, jakie mają się na niej znaleźć. Im grubsza kostka, tym więcej będzie kosztowała. Taka sama zasada obowiązuje w przypadku kostki brukowej o dużych wymiarach. Im większa, tym więcej będziemy musieli za nią zapłacić. Weźmy pod uwagę, że sam zakup kostki brukowej to dopiero połowa wydatków, jakie przyjdzie nam ponieść. Jej ułożenie musimy zlecić specjalistycznej firmie, tak aby mieć pewność, że prace zostaną wykonane w prawidłowy sposób. Koszt wykonania usług zależy przede wszystkim od powierzchni, jaką trzeba wyłożyć oraz od sezonu, w którym decydujemy się przeprowadzić remont nawierzchni.