Jaki kamień do ogrodu wybrać?

Ogród, którym współcześnie określamy niemal całą przestrzeń wokół naszego domu, stanowi jego główną i najbardziej charakterystyczną wizytówkę. Właśnie z uwagi na to większość z nas solidnie przykłada się do uczynienia go unikatowym, niepowtarzalnym, klimatycznym. Słowem: pięknym. Podstawą w tym wszystkim okazuje się wybór odpowiedniego kamienia, będącego częścią składową niemal każdego elementu tegoż ogrodu. Jak go dokonać i jakie opcje odnoszące się do poszczególnych rozwiązań ogrodowych tak naprawdę mamy?

Kamień do ogrodu – rodzaje kruszyw

Wyróżnia się dwa rodzaje kruszyw mineralnych, które zależne są od surowca i sposobów ich produkcji. Kruszywa naturalne powstają w wyniku obróbki głazów narzutowych, piasków czy żwirów, najczęściej pochodzenia rzecznego lub polodowcowego. Obróbka ta związana jest z:

  • presiewaniem, a zatem dzieleniem kruszyw na ziarna określonego wymiaru;
  • płukaniem mającym na celu usunięcie z ziaren glinów i pyłów;
  • uszlachetnianiem, a zatem usuwaniem ziaren słabych, porowatych lub takich o nieodpowiednim kształcie czy niewłaściwych walorach estetycznych.

Kruszywa łamane z kolei powstają jako efekt rozdrobnienia skał bazaltowych lub granitowych. To właśnie w taki sposób produkuje się grys czy tłuczeń, bardzo często znajdujące swoje zastosowanie właśnie w ogrodzie.

Kamień do ogrodowego oczka wodnego

Większość kamieni naturalnych bardzo dobrze znosi kontakt z wodą – nie ma w tym zresztą nic dziwnego, bowiem zostały one stworzone przez naturę miliony lat  temu i na przestrzeni czasu radziły sobie nawet w najbardziej ekstremalnych warunkach. Nie oznacza to jednak, że każdy rodzaj kamienia ogrodowego nada się do budowy oczka wodnego.

Najbezpieczniejszą opcją jest wykorzystanie kamieni pochodzących ze środowiska wodnego. Nada się tutaj żwir, otoczaki, ale i chociażby granity, bazalty czy kwarcyty. Dobrze jest połączyć różne ich wielkości, które nie tylko utwardza powierzchnię (a zatem sprawią, że nie będzie ona się zsypywała do wody), ale też stworzą piękny efekt wizualny.

Kamień ogrodowy na ścieżki i chodniki wokół domuKamienie ogrodowe - jakie wybrać

Współczesne trendy w architekturze ogrodowej najczęściej pchają ludzi ku kostce brukowej, będącej najlepszym wyborem zarówno pod kątem trwałości, jak i estetyki ścieżek oraz chodników. Podbudowę pod tę właśnie kostkę najczęściej wykonuje się z tłucznia kamiennego o ziarnach średnicy 10-30mm – na nim z kolei układa się podsypkę ze żwiru. Niektórzy ludzie zaprzestają na tym żwirze, uznając go za odpowiednią ozdobę i odpowiednio praktyczny element podłoża. Wtedy jednak najczęściej kładą pod niego zagęszczoną pospółkę i warstwę geowłókniny, które zapobiegną wbijaniu się kamienia wgłąb nawierzchni (zwłaszcza przy częstym eksploatowaniu ścieżek czy chodników).

Ścieżkę dość często wysypuje się również stylowym grysem, bądź też mieszanką różnej grubości żwiru, gwarantującego jej stabilność i twardość. Grys stanowi również częsty dodatek do kostki brukowej, zasypujący spoiny między ich kolejnymi elementami. 

Tworząc obsypkę wokół domu najczęściej wybiera się nieco grubszy kamień, który właściwie odprowadza wodę opadową od ścian, zapobiegając jej zaleganiu (a w konsekwencji i pokrywaniu ścian wilgocią i brudem). Najchętniej decyduje się przy tym na żwir i otoczaki, a zatem kruszywa o okrągłych ziarnach.

Kamień ogrodowy na skalniaki i murki

Skalniaki i murki najczęściej powstają z układanych warstwowo płyt granitów, wapieni lub łupków – w ich otoczeniu stawia się zwykle na rośliny o mocnym systemie korzennym, niemożliwym do zachwiania właśnie przez takie solidne płyty. W przypadku skarp często stawia się na skalniaki z głazów i otoczaków, które dodatkowo stanowią solidne umocnienie gruntu, nie pozwalając mu opadać i osuwać się (na przykład na skutek deszczu).

Kamień ogrodowy a rabaty kamienne

Nic nie stoi na przeszkodzie w tym, by kamień sam w sobie stanowił dekorację ogrodu, nie zmuszając nas do inwestowania w rośliny samoczynnie rozrastające się, wymagające mnóstwa pielęgnacji. Rabaty z kamieniem zakładają obsypanie powierzchni dookoła pojedynczych roślin żwirem lub grysem. Te nie tylko sprawiają, że roślina jest zabezpieczona przed ewentualnym kontaktem ze zwierzęciem, ale też zapobiegają  pojawianiu się koniecznych do pielenia chwastów na powierzchni dookoła niej.

W przypadku rabat kamiennych, kamień stanowi główny element dekoracyjny, z roślinami pełniącymi rolę zaledwie jego dopełnienia. Daje to ogromną swobodę aranżacyjną i pozwala wykorzystać nierówności w nawierzchni na własną korzyść. Doskonale sprawdza się to również we wprowadzaniu do ogrodu pewnej dozy zróżnicowania i nieszablonowości. 

Podsumowanie

Wybór właściwego kamienia do ogrodu jest kluczowym aspektem jego tworzenia, mającym największy wpływ nie tylko na jego estetykę i ostateczny odbiór, ale też praktyczność i użytkowość. Przy jego dokonywaniu powinniśmy kierować się nie tylko wyglądem, ale i dostosowaniem względem planowanego zastosowania. Pamiętajmy, żeby odpowiednio się do tego przyłożyć – zwłaszcza, że kamień zazwyczaj zostanie w ogrodzie na wiele kolejnych pokoleń.