Jaka kostka brukowa na schody?

Kostka brukowa jest czymś, w co aktualnie wchodzi praktycznie każda osoba, która buduje, kupuje lub generalnie remontuje własny dom. To rozwiązanie na lata, które nie dość, że jest praktyczne to jeszcze odznacza się bardzo wysokim poziomem estetyki. Ludzie zazwyczaj pokrywają nią podłoże, jednak coraz chętniej przygotowują na jej bazie również schody. Kiedy dokładnie takie rozwiązanie ma sens i jest w stanie się sprawdzić? Jaką kostkę brukową powinno się wybrać, by opracować z niej właśnie schody? O tym zamierzamy porozmawiać w dzisiejszym wpisie.

Kiedy układanie kostki brukowej na schodach ma sens?

Kostka brukowa jest czymś, co odznacza się bardzo dużą uniwersalnością. Wynika ona nie tylko z jej wyglądu, ale też wytrzymałości. Skoro kostka jest w stanie poradzić sobie jako podłoże pod podjazd samochodowy (a pojazdy, jak wiadomo, ważą swoje), to jest w stanie sprawdzić się również praktycznie wszędzie. Również na schodach. Jedyną kwestią, która mogłaby nas powstrzymać przed zastosowaniem jej w roli ich pokrycia jest ta związana z samą estetyką.

Jeżeli posiadamy już gotowe schody i chcemy pokryć je kostką, musimy poważnie się nad tym zastanowić. Przede wszystkim w kontekście powierzchni na każdym kolejnym stopniu. Jeżeli jest ona niewielka, kostka może okazać się wyborem co najmniej kiepskim. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na stopień tuż przy drzwiach (jeżeli to do nich prowadzą schody). Jeśli jest zbyt mały, zastosowanie tam kostki może się okazać co najmniej ryzykowne.

Swoje skrzydła kostka rozwija przede wszystkim w przypadku schodów niewielkich, ale takich o bardzo dużej powierzchni całkowitej. Wtedy też można liczyć na wykorzystanie pełni jej potencjału – również tego czysto estetycznego. Oczywiście kostka może sprawdzić się również na wielostopniowych schodach. W tym przypadku jednak również zastosowana może być zasada „im większa powierzchnia, tym lepiej”.

Na kostkę zdecydowanie najlepiej będzie się zdecydować jeszcze przed stworzeniem schodów, na etapie ich projektowania. Wtedy też będzie można je rozplanować w taki sposób, by wycisnąć z niej maksimum. Pod każdym możliwym kątem.

Jaką więc kostkę wybrać do tego zastosowania?

Jaka kostka brukowa na schody? To pytanie, które zadaje sobie praktycznie każdy, kto wysadza kostką podłoże przed własną posesją. Okazuje się, że odpowiedź na nie nie należy do najtrudniejszych. Schody bowiem najczęściej pokrywa się kostką identyczną do tej zastosowanej na samym podłożu płaskim. Na co przy tym warto zwrócić uwagę? Poniżej przedstawiamy kilka takich rzeczy.

  • Kolor – choć istnieją tutaj różne koncepty aranżacyjne, a niektórzy ludzie chcą odróżnić schody od właściwego podłoża, zdecydowanie najlepiej jest tutaj zachować jak największą spójność. Wtedy też można mieć pewność, że schody nigdy się nie znudzą, a zawsze będą pasować do całości swojego otoczenia. Dlatego też warto zdecydować się na kolor identyczny z tym, którego użyliśmy do wyłożenia podłoża. Również jeżeli chodzi o bok każdego kolejnego stopnia.
  • Wzór – jeżeli na podłożu został zastosowany jednolity wzór (na przykład pasek innego koloru biegnący przez środek prowadzącej do schodów ścieżki), można go przenieść również na schody. Zazwyczaj jednak się tego nie robi, schody traktując jako odrębny byt. Jeżeli posiada się większą ich powierzchnię, można oczywiście bardziej zaszaleć. W jej przypadku wzór ma o wiele większy sens.
  • Rodzaj kostki – rodzaj kostki, na którą zdecydujemy się powinien odpowiadać temu, który wybraliśmy do wysadzenia podłoża. Jeżeli schody są strome, warto postawić na kostkę antypoślizgową – przynajmniej na niektórych stopniach. Kostka tego typu również dostępna jest w wielu kolorach.

Kostka wybierana do schodów powinna odznaczać się najwyższą jakością wykonania i wytrzymałością. Schody są bowiem bardzo często wykorzystywane, a kostka na nich – szczególnie narażona na nacisk w najbardziej newralgicznych jej miejscach (na przykład na samych jej krawędziach). W tym przypadku nie warto jest więc oszczędzać.,

Podsumowanie

Kostka brukowa sprawdza się nie tylko przy pokrywaniu prostego podłoża, ale i przy budowaniu schodów. Wiedząc, jaka kostka brukowa na schody sprawdzi się najlepiej możemy znacznie ułatwić sobie sprawę z jej wyborem, a ostatecznie zbudować schody nie tylko wytrzymałe, ale też w pełni pasujące pod względem estetycznym do całego ich otoczenia. Oczywiście należy pamiętać, że kostka – choć jest materiałem szalenie uniwersalnym i możliwym do zastosowania w bardzo wielu różnych sytuacjach – nie sprawdzi się w przypadku każdych schodów. Chcąc więc postawić na nią zawsze warto rozważyć, czy tak właściwie będzie to miało swój funkcjonalny sens.

Jeżeli planujemy zakup kostki na schody, pamiętajmy, jak często wykorzystywanym i nadmiernie eksploatowanym elementem podłoża owe schody potrafią być. Dlatego też najlepiej będzie, jeśli zdecydujemy się na kostkę pochodzącą z zaufanego źródła. Hurtowni doświadczonej i istniejącej na rynku na tyle długo, że stanowiącej gwarant najwyższej jakości.