Kostka brukowa stała się ostatnimi czasy jednym z najbardziej rozchwytywanych materiałów do pokrywania nawierzchni przed domami, garażami i wszelkiego rodzaju innymi obiektami codziennego użytkowania. Sięga się po nią w przypadku większości rodzajów powierzchni. Ceniona ze względu na solidność i nietuzinkowy wygląd, może stworzyć problem w samodzielnym ułożeniu. W tym wpisie podpowiemy, jak powinien wyglądać proces jej układania, ale i jak właściwie się do niego przygotować, by pomyślnie przez niego przebrnąć i być przygotowanym na każde działanie w jego obrębie.
Warto wiedzieć: choć układanie kostki może wydawać się proste w teorii, w praktyce jest z tym różnie. Mimo więc, że warto wiedzieć, na czym polega cały proces i jakie są jego etapy, do położenia kostki najlepiej zatrudnić specjalistów. Ogromne znaczenie ma w tym wybór odpowiednich materiałów. Najrozsądniej jest sięgnąć przy tym po solidną i profesjonalną hurtownię.
Przygotowania do układania kostki
Podstawą przy podchodzeniu do układania kostki brukowej jest zgromadzenie wszystkich niezbędnych materiałów oraz narzędzi, które nam przy tym posłużą. Kształt i fakturę kostki zawsze należy dopasować do poziomu eksploatowania nawierzchni, którą pokryje – ta gładka sprawdzi się gdzieś indziej niż chropowata. Ilość materiałów niezbędnych do ułożenia kostki zależy od powierzchni, jaką zamierza się nią pokryć. Warto sięgnąć po projekt i zastanowić się również nad ilością niezbędnych do wykorzystania krawężników. Warto zaopatrzyć się w materiał podkładowy, a zatem piasek i cement, które będą też niezbędne do osadzenia krawężników. Jeżeli konkretna nawierzchnia tego wymaga, może być niezbędne zaopatrzenie się w elementy do odprowadzenia wody.
Jeżeli chodzi o narzędzia niezbędne do układania kostki, wszystko zależy od powierzchni, jaką będziemy chcieli nią pokryć. Jeżeli jest ona stosunkowo niewielka, nie musimy zbytnio zaopatrywać się w specjalistyczny sprzęt. Wystarczy ograniczyć go do szpadla, grabi, taczki oraz tak zwanej baby, a zatem ręcznego ubijaka. Przydatne na pewno okażą się przyrządy pomiarowe – wszelkiego rodzaju miarki, poziomice, ale i zwykły sznur.
Musimy jednak pamiętać, że chcąc położyć kostkę na znacznie większej przestrzeni, konieczne będzie wyposażenie się w znacznie bardziej profesjonalny, specjalistyczny wręcz sprzęt. Właśnie ze względu na to wiele osób decyduje się na to, by powierzyć całość działań zewnętrznej firmie, likwidując konieczność jego kupowania (nie jest on tani, niestety).
Układanie kostki – krok po kroku
Pierwszym krokiem na drodze ku posiadaniu kostki na podwórku czy przed domem jest dokładne wytyczenie powierzchni, na której miałaby się ona znaleźć. Najlepiej jest zawczasu przygotować wstępny, nawet najbardziej prymitywny projekt naszej działki wraz z zaznaczeniem wszystkiego, co będzie miało znaczenie przy planowaniu kostki. Oczywiście – nie zawsze jest to konieczne. Czasem po prostu chcemy wyłożyć kostką podjazd. Wtedy też nie ma w tym większej filozofii, a dokładny projekt nie jest wymagany.
W fazie projektowej warto zwrócić szczególną uwagę na każdy łuk, a zatem moment, w którym tworzona z kostki ścieżka będzie skręcać. Trzeba nie tylko go rozplanować, ale i odpowiednio zaznaczyć na ziemi – tak, aby móc podążać według właściwych schematów. Dalsze kroki związane z układaniem kostki zakładają:
- Korytowanie, a zatem działanie, które polega na usuwaniu wierzchnich warstw gruntu, zwykle szpadlem. Gruntu zabiera się od 10-20 centymetrów (najlepiej spotkać dwie te wartości pośrodku). Ziemię można zostawić do wykorzystania na działce, ewentualnie po prostu wywieźć. Szerokość koryta wyznacza wcześniej sporządzony plan.
- Kładzenie krawężnika – wbrew temu, co mogłoby się wydawać, kolejnym krokiem jest osadzenie krawężników. Jest to tym ważne, że zapobiegają one rozjeżdżaniu się kostki. Wyznaczają również jej szerokość oraz ułatwiają każdy z kolejnych etapów. Pracę nad krawężnikami rozpoczynamy od ustawienia skrajnych krawężników na obu końcach prostych odcinków planowanej drogi. Trzeba jeszcze je ustabilizować. Następnie konieczne jest podążanie dalej z tymi krawężnikami, ku środkowi.
- Tworzenie podbudowy z kruszywa – podbudowa ta jest niesamowicie ważna. Ilość podbudowy (a zatem jej grubość) zależy przede wszystkim od planowanej eksploatacji powierzchni pokrytej kostką. Im większa – tym grubsza ona powinna być.
- Tworzenie warstwy podkładowej, a następnie jej wyrównanie.
- Układanie kostki, a następnie jej zagęszczenie. posypka z piasku, oraz czyszczenie ostateczne.
Podsumowanie
Układanie kostki jest czymś, na co współcześnie bardzo często decydują się właściciele domów z całej Polski. Trafia ona na wjazdy do garażu i na podwórka. Okala całe domy i jest świetnym uzupełnieniem ogródka. Chcąc ją ułożyć, powinniśmy pamiętać o konieczności zaopatrzenia się w najwyższej jakości produkty. Wyłącznie one oferują bowiem najwyższą jakość. Nie chodźmy więc na żadne półśrodki, a zamiast tego postawmy na firmę sprzedającą te zdecydowanie najlepsze.