Kostka brukowa jest to materiał, który używany jest coraz częściej do utwardzania różnego rodzaju powierzchni. W zależności od jej grubości, można dzięki niej tworzyć podjazdy do garażu, tarasy, miejsca wokół domu, chodniki czy też ścieżki rowerowe. Kostka brukowa jest trwała, mocna, solidna, a do tego również i praktyczna w swoim zastosowaniu. Aby jednak mogła ona stanowić niezniszczalne rozwiązanie na lata, to oprócz oczywiście profesjonalnego jej założenia, bardzo ważną rolę odgrywa impregnacja. To właśnie nad nią skupimy się w sposób szczególny w tym właśnie artykule.
Impregnacja kostki – piękno na lata
Kostka brukowa potrafi całkowicie zmienić przestrzeń danego miejsca. Jest dostępna w wielu kolorach i wzorach, można układać ją na różne sposoby. Efekt, jaki dzięki niej można uzyskać jest naprawdę doskonały. Aby jednak nawet po wielu latach wyglądała ona jak nowa, kluczowe znaczenie ma jej impregnacja. Wiadomo przecież, że materiał ten narażony jest stale na czynniki atmosferyczne, jak również i na zabrudzenia, które jak wiadomo związane są z jej użytkowaniem. Wielu ludzi popełnia diametralny błąd i stara się czyścić kostkę za pomocą wody, nie mając przy tym zastosowanej impregnacji.. Nie jest to dobry pomysł, gdyż jest woda wchłaniana jest przez beton, a to z kolei prowadzi dalej do rozwoju flory bakteryjnej, do pojawienia się grzyba, glonów i mchu. Kiedy na zewnątrz występują minusowe temperatury, wówczas cząsteczki wody mogą doprowadzić do rozsadzenia struktury twardego betonu. W ten sposób bardzo często zauważalne są pęknięcia, z których to kiełkują rośliny. Wszystko to razem sprawia, że kostka brukowa niszczy się i traci swój piękny wygląd. Co więc robić, aby się przed tym uchronić? Bez wątpienia podstawą jest konkretny impregnat, który zabezpiecza kostkę przed wszelkimi możliwymi działaniami zewnętrznymi. Jedno rozwiązanie jest w stanie zwiększyć żywotność i piękny wygląd w zastosowaniu tego właśnie materiału. Impregnat stanowi formę specjalnej, ochronnej nawierzchni, która całkowicie zabezpiecza materiał przed zabrudzeniem, zniszczeniem i zmiennymi warunkami atmosferycznymi.
Kostka brukowa zabezpieczona fabrycznie
Istnieją na rynku kostki brukowe, których nie trzeba zabezpieczać, gdyż są już one odpowiednio zabezpieczone fabrycznie. W takich przypadkach do masy betonowej dodawany jest produkt hydrofobizujący, który to ma za zadanie ograniczyć wchłanialność wody do jej wnętrza. Sięgając po kostkę z wysokiej półki, która na tym aspekcie skupia się w sposób szczególny, można znacząco zmniejszyć nasiąkliwość betonu. Bardzo często stosowanymi tutaj rozwiązaniami są na przykład ALS Anti Liquid System czy Hydrostop. Mając takie kostki fabrycznie zabezpieczone, nie trzeba martwić się tym, że pod wpływem warunków atmosferycznych te ulegną zniszczeniu lub powstałych na niej zabrudzeń nie da się zmyć. Co jednak w sytuacji, gdy tego impregnatu wewnątrz nie ma?
Kostka brukowa i jej odpowiednia impregnacja
Jeśli kupujemy kostkę, która nie jest zaimpregnowana, niezwykle ważną czynnością, o jakiej na pewno należy pamiętać jest samodzielne zabezpieczenie kostki odpowiednimi preparatami ochronnymi. W większości przypadków wykorzystuje się specjalne kombinacje preparatów polimerowych, których to zadaniem jest stworzenie na powierzchni kostki specjalnej powłoki, a dokładniej rodzaju lakieru. Oczywiście każdy produkt jest inny, każdy ma inny zakres działania i inna trwałość. Na pewno dobrze jest postawić na sprawdzone produkty chemiczne, które cieszą się dobrą opinią i które posiadają taki skład, w jaki na pewno warto zainwestować. Nie można jednak zapomnieć o jednej, bardzo ważnej zasadzie – impregnacja kostki brukowej konieczna jest do wykonania co jakiś czas. Nie jest więc to jednorazowy zabieg, który zabezpieczy ją na zawsze. Trzeba taką czynność powtarzać regularnie.
Sięgając po odpowiednie impregnat, na pewno należy zwrócić uwagę na stopień WRC. Ma on ogromne znaczenie, jeśli chodzi o jej zastosowanie. I tak WRC 1 jest powłoką hydrofobową, która wzmacnia dany kolor kostki brukowej, chroniąc przede wszystkim przed jej wyblaknięciem. Stopień WRC 3 pozwala dodatkowo wypolerować powierzchnię kostki, zamykając przy tym pory, jednocześnie zapewniając jak najlepszą impregnację materiału. Stopień WRC 5 to lakierowanie, które sprawia, że powierzchnia kostki brukowej nie pochłania tak bardzo brudu i jest ona zdecydowanie łatwiejsza w czyszczeniu.
Wybór najlepszego impregnatu
Bez wątpienia kluczowe znaczenie ma wybór impregnatu, który będzie najlepszy. Rynek ma nam do zaoferowania wiele produktów chemicznych. Sięgając po odpowiedni, ten powinien zapewnić nam to, co najlepsze. Stworzenie hydrofobowej powierzchni, usunięcie wszelkich wykwitów solnych, odświeżenie i wzmocnienie koloru. Nie można zapomnieć także o zabezpieczeniu kostki przed porostem biologicznym i przed zabrudzeniami. Dobry impregnat zagwarantuje także stosowną antypoślizgowość. Im lepszy produkt, tym lepsze zastosowanie.