Ile lat wytrzyma kostka brukowa?

Żywotność kostki brukowej zależy od wielu czynników. Jest to przede wszystkim materiał do produkcji, miejsce instalacji i cechy użytkowania. Oczywistym jest, że kostki, po których chodzą ludzie, wytrzymają dłużej niż powierzchnia przeznaczona do przejazdu samochodów. Warto dowiedzieć się, ile lat wytrzyma kostka brukowa i jak można przedłużyć jej żywotność.

Ile lat wytrzyma kostka brukowa?

Kostki brukowe wykonane metodą wibroformowania zachowują właściwości użytkowe przez 30 lat. Tłumaczy się to tym, że w procesie odlewania wibracyjnego mieszanka betonowa jest zagęszczana w sposób naturalny. Następnie półfabrykaty zyskują siłę w pomieszczeniach o wysokiej temperaturze i wilgotności, a następnie są suszone.Ta technologia zapewnia zagęszczanie mieszanki betonowej pod działaniem bardzo wysokiego ciśnienia. W tym przypadku każdy detal jest ściskany dwoma stemplami, co zapewnia równomierne zagęszczenie materiału.Tym samym wytrzymałość kostki brukowej osiąga maksymalne wartości. Jej wytrzymałość na ściskanie wynosi średnio 300 kg/cm2, a ścieranie 0,4 g/cm2.

Istnieje kilka głównych przyczyn skrócenia okresu użytkowania kostki brukowej:

  • Niedociągnięcia w procesach technologicznych produkcji.
  • Błędy w procesie układania.
  • Zmiany temperatury.
  • Nadmiar wody.
  • Intensywność obciążenia.

Powierz prace instalacyjne tylko sprawdzonym i kompetentnym specjalistom. Nieprzestrzeganie technologii lub użycie niestandardowych materiałów może doprowadzić do przedwczesnego zniszczenia powłoki. Aby przedłużyć żywotność kostki brukowej, ważne jest, aby wybrać zaufanego producenta. Korzystając z usług naszej hurtowni kostki brukowej możesz nabyć produkty o różnych wariantach powierzchni od standardowej do postarzanej, płukanej i colormix. Do ich produkcji wykorzystywane są innowacyjne technologie dzięki czemu produkty są niezwykle funkcjonalne i wytrzymałe. Sprzedajemy kostkę betonową oraz granitową najwyższej jakości tylko ze sprawdzonego źródła, która jest przeznaczona zarówno do dekoracji posesji, ogrodu i powierzchni na terenie firmy. W każdym przypadku nadaje ścieżkom i podjazdom niezwykłego charakteru, estetyki i ekskluzywności.  

Woda niszczy kostkę brukową?

Woda jest wrogiem kostki brukowej. Przed ułożeniem kostki należy odpowiednio przygotować miejsce: wypoziomować podstawę, zrobić poduszkę z piasku, ponieważ zapewni ona usunięcie nadmiaru wilgoci z wierzchniej powłoki oraz założyć system odwadniający. W przeciwnym razie woda, która dostanie się do szwów podczas zamarzania, wywiera presję na sąsiednie elementy. W rezultacie kostka brukowa może pęknąć i stać się bezużyteczna. Upewnij się, że w przypadku silnych opadów woda nie spłynie na kostkę, ale w przeciwnym kierunku. Należy pamiętać, że głównymi wrogami ścieżek z kostki brukowej są również zmiany temperatury i zbyt duże obciążenie. 

Inne zagrożenia wpływające na niszczenie kostki brukowej?

Aby kostka brukowa służyła nam przez 30 lat lub dłużej niezwykle ważna jest również odpowiednia pielęgnacja utwardzonej nawierzchni, regularne czyszczenie z gruzu i kurzu. Do czyszczenia produktu można użyć twardej, ale niemetalowej szczotki. W tym celu odpowiednia jest szczotka z twardym włosiem syntetycznym lub zwykła miotła. Bardzo ważne jest monitorowanie stanu kostek brukowych zimą: przy dużej ilości lodu elementy nawierzchni mogą ulec deformacji, ponieważ lód ma zdolność rozszerzania się. Plamy z oleju i benzyny można łatwo usunąć specjalnymi produktami sprzedawanymi w sklepach z częściami samochodowymi.

Aby przedłużyć żywotność kostki brukowej, należy zwrócić szczególną uwagę na technologię jej układania. Lepiej powierzyć taką pracę profesjonalistom, którzy mają duże doświadczenie w układaniu naprawdę trwałych powierzchni. Estetykę podnosi dobrze wykonany projekt a korzyści z zakupu to dostarczenie materiału na miejsce jej układania. Oferta naszej firmy obejmuje nie tylko sprzedaż kostki brukowej betonowej i granitowej, ale również zapewniamy profesjonalne doradztwo. Wykonamy projekt zagospodarowania terenu i oczywiście przywieziemy kostkę brukową pod wskazany adres.

Uszkodzone elementy powłoki należy w odpowiednim czasie wymienić na nowe. Właściwa konserwacja powłoki pomoże również wydłużyć czas użytkowania kostki brukowej. Jeśli powierzchnia jest przeznaczona do lekkich ładunków, nie używaj jej jako miejsca parkingowego dla samochodów. Nawet jeśli zostawisz na niej samochód tylko na kilka godzin, kostka brukowa poddana zwiększonym obciążeniom pokryje się mikropęknięciami i nieuchronnie straci swoją przydatność.

Bardzo ważne jest dobranie odpowiedniej kostki brukowej według jej przeznaczenia:

  • Do powierzchni pieszych (grubość płytek – od 30 do 40 mm).
  • Do powłok mieszanych (40 do 60 mm). Służy do brukowania ciągów pieszych z możliwością przejeżdżania samochodów.
  • Do powłok samochodowych (od 60 do 80 mm). Umożliwia tworzenie solidnych powłok samochodowych do ruchu pojazdów do 6 ton.

Kostki brukowe o różnych rozmiarach i stylach są bardzo wszechstronne. Mogą być stosowane w wielu typach zewnętrznych projektów. W naszej ofercie dostępna jest kostka brukowa w ciekawej kolorystyce, oryginalnych firmach, dlatego świetnie pasują do stylistyki klasycznej oraz nowoczesnej. Nasza firma gwarantuje prawdziwą jakość, którą potwierdza czas. Możesz wierzyć w każdą reklamową obietnicę, ale to, co przetestował czas, jest naszym zdaniem ważniejszą argumentacją!