Ile kosztuje kostka brukowa?

Konsumenci coraz częściej decydują się na zakup kostki brukowej. Nie jest to jednak zaskakujące, bowiem do wyboru jest wiele różnych kolorów, kształtów, rodzajów tworzywa, w konsekwencji każdy klient znajdzie coś dla siebie. Dla wielu osób zastanawiająca może być cena takiego produktu. Od czego zależny jest koszt kostki brukowej? Ile może kosztować nas zakup kostki brukowej? Ile zapłacimy za układanie kostki brukowej? Jak długo trwa proces związany z układaniem kostki brukowej? Jakie dodatkowe usługi wchodzą w skład firmy brukarskiej? Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości naszych czytelników. 

Od czego zależny jest koszt kostki brukowej?

Warto mieć świadomość tego, że cena kostki brukowej zależna jest od różnorodnych czynników- warto je wziąć pod uwagę w sytuacji, gdy jesteśmy zainteresowani wykończeniem naszego ogrodu. Wbrew pozorom koszty mogą okazać się stosunkowo wysokie, dlatego warto zainteresować się, jaka inwestycja okaże się niezbędna. Od jakich właściwości jest to jednak uzależnione? Kluczowym aspektem jest rodzaj kostki brukowej. Przykładowo egzemplarze wykonane z betonu będę nieco tańsze, jednakże w tym przypadku musimy liczyć się z tym, że parametry użytkowe będą mniej korzystne. Kostka wykonana z kamienia naturalnego będzie charakteryzowała się wyższą jakością, jednakże co za tym idzie- cena również wzrośnie. Nie bez znaczenia jest kształt. Nie jest zaskoczeniem, że najtańsze będą klasyczne modele w kształcie prostokątów, które posiadają standardowe, regularne kształty. Jeśli jesteśmy zainteresowani nieco bardziej urozmaiconymi formami, jak chociażby sześciokąt czy klepsydra, wówczas poniesiemy wyższe koszty zakupu. Zwróćmy uwagę również na grubość- dostępne są kostki od 4 do 14 cm. Naturalne jest zatem, że te najcieńsze materiały będą najtańsze, jednakże są one jednocześnie mniej odporne na uszkodzenia czy odkształcenia. Ceny będą niestety coraz wyższe, co jest przede wszystkim spowodowane wysoką inflacją i opóźnieniem w łańcuchach dostęp z powodów geopolitycznych i pandemicznych. 

Ile może kosztować nas zakup kostki brukowej?

Rozpatrzymy dwa podstawowe rodzaje kostki brukowej- betonową i granitową. Ta pierwsza na dzień dzisiejszy cieszy się dużą popularnością. Stosowana jest głównie w celu obłożenia zewnętrznych nawierzchni. Aktualnie jej cena waha się w granicach od 20 zł do 80 zł za metr kwadratowy. Dokładna wartość jest zależna od kształtu, koloru i grubości. Warto mieć świadomość tego, że nieobciążone elementy z powodzeniem możemy wykonać z najtańszych egzemplarzy, których grubość wynosi około 4 cm- zapłacimy wówczas 20 zł za metr kwadratowy. Decydując się na kostkę przemysłową, czyli podstawową, o szarym kolorze, zapłacimy od 30 do 45 zł za metr kwadratowy.

Jeśli chodzi o kostkę granitową, to jest ona zdecydowanie droższa od tej wcześniej wspomnianej. Wyróżnia się przede wszystkim ponadprzeciętną trwałością, jak również odpornością na czynniki atmosferyczne. Z jakimi kosztami musimy się jednak liczyć? Jeśli chodzi o szarą kostkę, to za metr kwadratowy zapłacimy od 60 zł do nawet 200 zł. Czarne i czerwone to konieczność uiszczenia zapłaty w wysokości od 100 zł do 400 zł. Miejmy świadomość tego, że producenci wskazują na cenę za tonę. Dlatego też dowiedzmy się, jak wygląda kwestia wydajności.

Ile zapłacimy za układanie kostki brukowej?

Kostka brukowa może zostać ułożona w sposób samodzielny lub przez prawdziwych specjalistów. Koszt ułożenia kostki brukowej betonowej waha się w granicach od 50 do 65 zł za metr kwadratowym. Najmniej zapłacimy w województwie lubelskim, natomiast najwięcej- w mazowieckim. Jeśli jednak jesteśmy zainteresowani ułożeniem kostki we wzory, wówczas poniesiemy wydatek z rzędu od 85 do 105 zł. Jak można się domyśleć, najwięcej kosztuje ułożenie kostki granitowej- w skrajnych przypadkach koszt może wzrosnąć do 150 zł za metr kwadratowy.

Jak długo trwa proces związany z układaniem kostki brukowej?

Wiele osób zastanawia się, jak długo układana jest kostka brukowa. Dużo zależy od tego, ile osób zajmuje się wykonywaniem tej czynności, a także jakie doświadczenie mają te persony. Szacuje się, że zespół liczący trzech członków jest w stanie położyć każdego dnia od 15 do 20 metrów kwadratowych. Ważny jest jednak stan podłoża. Co ciekawe, zimą kostka również może być układana, z tą różnicą, że przeszkodą mogą okazać się przymrozki, które zmieniają plastyczność ziemi.

Jakie dodatkowe usługi wchodzą w skład firmy brukarskiej?

Wcześniej wspomniane ceny za układanie kostki nie zawierają dodatkowych kosztów- są one niezbędne podczas całego procesu. Powinniśmy mieć na uwadze, że montaż obrzeży trawnikowych to koszt od 26 do 37 zł za metr bieżący, a montaż palisad- od 50 zł do 70 zł. Najtaniej jest w województwie opolskim i kujawsko-pomorskim, a najwięcej zapłacimy w mazowieckim. Montaż płyt ażurowych to koszt od 43 zł do 69 zł za metr kwadratowy, a płyt trawnikowych od 50 zł do 70 zł za metr kwadratowy.