Etapy układania nawierzchni z kostki brukowej

Kostka brukowa jest materiałem, który używany jest niezwykle często, zarówno do tworzenia parkingów, podjazdów do garażu, ścieżek rowerowych, a nawet ulic. Jej różnorodność sprawia, że stanowi ona materiał wykorzystywany niezwykle często i w niezwykle oryginalny sposób. Różne kolory, wielkości, kształty. Wszystko czego chce klient – z pewnością będzie mu dane. Mając już wybraną kostkę, czy można ułożyć ją samodzielnie? Jak najbardziej. Trzeba tylko posiadać odpowiedni sprzęt, stosowne narzędzia, a do tego i wiedzę, by móc stworzyć taką przestrzeń, która spełni swoje zadania w 100%. 

***

Etapy układania kostki krok po kroku

Jeśli odpowiednio zabierzemy się za układanie kostki, to bez wątpienia okaże się być ona jak najlepszym rozwiązaniem w każdej przestrzeni. Grunt to podejść do tematu w pełni profesjonalnie.

I etap – zakup niezbędnych materiałów

Na samym wstępie należy wybrać odpowiedni kształt, wielkość oraz fakturę kostki, tak, aby dopasować ją do konkretnego miejsca i do sposobu eksploatowania stosownej nawierzchni. Jeśli wybierzemy kostkę gładką, ta będzie łatwiejsza w czyszczeniu, niż kostka chropowata. Koniecznie należy wyliczyć także i ilość potrzebnych metrów, biorąc pod uwagę wszelkie cięcia przy krawężnikach, co sprawia, że lepiej zamówić jej więcej, niż mniej. A oprócz oczywiście samej kostki, niezwykle duże znaczenie ma również i zakup piasku oraz cementu. Jeśli nie mamy odpowiedniej wiedzy, dobrze poprosić o pomoc specjalistę, który pomoże nam wyliczyć, ile danego towaru należy zakupić. Zakłada się, że na 10 metrów kwadratowych nawierzchni potrzeba około 800 kilogramów piasku i około 50 kilogramów cementu. Często niezbędne okazują się w zakupie także i takie elementy, jak kanał liniowy i rury kanalizacyjne, które potrzebne są do odprowadzania wody. Co dalej?

Kostka brukowa

II etap- zakup lub wynajem narzędzi

Aby ułożyć w sposób profesjonalny kostkę, należy posiadać odpowiednie narzędzia. Z pewnością część z nich mamy w garażu, część trzeba zakupić, niektóre można wypożyczyć. W przypadku małej nawierzchni wystarczą nam między innymi szpadel, grabie, taczka czy ręczny ubijak. Niezbędne są oczywiście i: miarka, poziomica, paliki i sznurek. Jeśli dany obszar jest jednak większy, wówczas potrzebny będzie nam bardziej profesjonalny sprzęt. Dobrze jest więc wynająć spycharko – ładowarkę, czy wywrotkę, a także zagęszczarkę wibracyjną. Im więcej sprzętu, tym szybciej i bardziej precyzyjnie wykonana praca.

III etap – wytyczenie powierzchni

Bez względu na to, czy mamy do ułożenia jedynie podjazd przed domem czy taras, warto wcześniej dokładnie wytyczyć powierzchnię, na której taka kostka ma się znaleźć. Idealnie sprawdzi się tutaj uproszczony projekt, z zaznaczeniem charakterystycznych wymiarów. Należy wziąć pod uwagę wszelkie elementy, tak, aby całość zakończyła się sukcesem. Wyznaczenie krawężników, określenie miejsca, gdzie będzie spływała woda, określenie wzoru kostki w danym miejscu. Każda rzecz jest niezwykle ważna, by mogła ona spełnić swoje zadania i role. Podstawa jest ustawienie pręta bazowego, do którego mocujemy sznurek i rozciągamy go do końca odcinka lub jego załamania, gdzie wbijamy kolejny pręt. Od danej bazy należy odmierzyć szerokość przewidzianego dołu, gdzie należy wbić znacznik i sznurem jednocześnie wyznaczyć drugą równoległą linię. W taki sposób można szybko i sprawnie wyznaczyć całą długość nawierzchni. Jeśli dana droga ma łuk, należy wskazać środek okręgu stycznego do prostych jej odcinków. Przez linię określającą punkty przecięcia się przedłużenia linii, prowadzimy linię prostą. Należy pamiętać, by promień zewnętrzny był większy między innymi o szerokość wykopu.

IV etap – korytowanie

Wszelkie warstwy gruntu wzdłuż planowanego ułożenia kostki należy usunąć na głębokość około 15 – 20 centymetrów, a w przypadku podjazdów 20 – 40 centymetrów. Dno musi być równe, aby kostka dobrze się prezentowała i idealnie spełniała ona swoje zadania.

V etap – osadzenie krawężników

Kolejnym zadaniem jest osadzenie krawężników. To właśnie one chronią naszą pracę, bowiem zapobiegają rozjeżdżaniu się kostki na boki, a dodatkowo również zabezpieczają one kostkę przed zabrudzeniami. Najlepiej sprawdzają się te uniwersalne, o wysokości 20 centymetrów i długości 50 centymetrów. Tam, gdzie zastosowane są łuki, stosuje się betonową palisadę, dzięki której można uzyskać niezwykle estetyczny efekt końcowy.

VI etap – podbudowa z kruszywa

Kolejnym, bardzo ważnym elementem jest stworzenie stabilnej nawierzchni wykonanej z kruszywa. Zaleca się stosowanie warstwy o grubości 10 – 15 centymetrów, przy wykopie o głębokości około 25 centymetrów. Jakie kruszywo wybrać? Wybór jest duży: kruszywo łamane, betonowe lub gruboziarnista pospółka.

Etap VII – warstwa podkładowa i ułożenie kostki

Kolejnym elementem jest wykonanie warstwy podkładowej, a więc podłoża pod kostkę, która łączy warstwę piasku z cementem. Na tym etapie konieczne jest dokładne wyrównanie całej powierzchni, a następnie ułożenie kostki. Kiedy ta zostanie położona, całość należy zagęścić, a następnie posypać piaskiem.